Ürdün'den IŞİD'e yeni hava saldırıları

Telif hakkı Reuters
Image caption Ürdün jetleri Karak kentinde IŞİD tarafından öldürülen pilotun evi yakınlarında uçuyor. Kral Abdullah aileyi ziyaret etti.

Ürdünlü pilotun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından öldürülmesinin ardından, ülkenin hava kuvvetleri Suriye'deki IŞİD hedeflerine yeni saldırılar gerçekleştirdi.

Ürdün lideri Kral Abdullah ise öldürülen pilot Muaz el Kesasibe'nin Karak şehrindeki ailesini ziyaret etti. Ürdün savaş uçakları kralın ziyareti sırasında şehrin üzerinde uçtu.

Ürdün'den ismi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi Fransız haber ajansı AFP'ye "Ürdün hava kuvvetleri İslam Devleti örgütünün mevzilerine saldırı düzenledi" dedi.

ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı saldırı düzenleyen koalisyona üye olan Ürdün, hava harekatlarına katılıyordu.

Telif hakkı AP
Image caption Kral Abdullah (sağda) Ürdünlü pilot Muaz el Kesasibe'nin babası Safi ile birlikte.

Saldırılara katılan pilotlardan biri olan Kessasibe'nin uçağı Aralık ayında Suriye'de düşmüş, IŞİD de pilotu alıkoymuştu.

Pilotun babası Safi Kesasibe, kendilerini ziyaret eden Kral Abdullah'a "Siz bilge bir kralsınız. Bu suçlular İslamiyet'te savaşın kurallarını ihlal etti ve insanlıkları yok. İnsanlık bile onları reddediyor" dedi.

IŞİD, pilotun yakılarak öldürüldüğünü gösteren görüntüleri bu hafta başlarında internette yayınlamıştı.

Kral Abdullah o sırada ABD ziyaretindeydi ve gezisini kesip ülkesine geri döndü. Kral, "Pilotun intikamı alınacak" demişti.

Ürdün pilotun öldürülmesinin ardından hapiste tutulan iki radikal İslamcıyı idam etmişti.

İlgili haberler