Emniyet'te operasyon: 16 polis gözaltında

Telif hakkı DHA

Emniyette ''paralel yapı'' iddialarına ilişkin "casusluk'' soruşturması kapsamında, İstanbul merkezli yürütülen operasyonda 16 polis gözaltına alındı.

Hakkında gözaltı kararı olan polis sayısı ise 21.

Anadolu Ajansı (AA) bu kişiler arasında rütbeli polislerin de olduğunu bildirdi.

AA, bu sabah operasyona dokuz ilde başlandığını ancak hakkında gözaltı kararı bulunan bazı polislerin başka şehirlerde bulunması nedeniyle operasyon yapılan il sayısının 12'ye çıktığını aktardı.

Operasyon yapılan iller arasında İstanbul'un yanı sıra Zonguldak, Nevşehir, Kırşehir ve Afyonkarahisar da var. Diğer iller ise henüz netleşmedi.

AA, hakkında gözaltı kararı bulunan 21 kişinin yanı sıra sekiz emniyet mensubunun daha şüpheli sıfatıyla soruşturma dosyasında yer aldığını, bu kişilerin temmuz ayındaki "casusluk" soruşturması kapsamında tutuklandıklarını ve halen cezaevinde olduklarını bildirdi.

Bu emniyet mensupları arasında eski İstanbul Terörle Mücadele Şubesi müdürlerinden Ömer Köse ve Yurt Atayün'ün de olduğu bildiriliyor.

Dosya kapsamında şüpheli sıfatıyla yer alan 29 emniyet mensubu hakkında, ''terör örgütü kurmak, yönetmek ve üyesi olmak'' iddiasıyla işlem yapılacağı ve bu kişilerin adliyeye sevk edilecekleri belirtiliyor.

İstanbul'a götürülüyorlar

Gözaltına alınan polisler ise İstanbul'a götürülüyor.

Bu kişilerden eski başkomiser Mehmet Işık, sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülürken, "Devlete sızan acem yılanları, hapishaneye giden vatan evlatları" diye bağırdı.

Mehmet Işık, yaptıkları tüm işlerin hukuka uygun olduğunu söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 Temmuz 2014'te başlatılan soruşturma kapsamında bazı emniyet görevlileri şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin, ''sözde Selam Tevhid'' örgütü kurulduğu iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve bakanlarının, diğer ülke yetkilileri ile görüşmelerini kaydettikleri, MİT Müsteşarı'nı kod adıyla örgüt üyesi olarak dinledikleri, yasa dışı dinleme ve casusluk yaptıkları iddia edilmişti.

Hükümet Fethullah Gülen Cemaati'ni "paralel yapı" olarak nitelendiriyor.

İlgili haberler