BM: Kızların eğitimi zorlaşıyor

Telif hakkı AP

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanan yeni bir raporda kızların eğitilmesine yönelik saldırıların düzenli şekilde arttığı kaydedildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nce hazırlanan raporda, 2009-2014 yılları arasında 70 farklı ülkede okullarda meydana gelen saldırılar belgeleniyor.

Raporda saldırıların doğrudan kızların eğitime erişimini engellemyi hedeflediğini vurguluyor.

Örnek olarak gösterilen Pakistan ve Afganistan'da okula gitme cesareti gösteren kızların saldırıya uğradığını kaydeden BM, Nijerya ve Somali'de kız öğrencilerin kaçırıldığını; diğer ülkelerde de okula giderken ve hatta sınıf içinde çeşitli şiddet eylemlerine maruz kaldıklarını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler'in 5 yıllık dönemi kapsayan raporu okullara, öğrencilere ve eğitimde cinsiyet eşitliğini savunan ebeveynler ile öğretmenlere yönelik binlerce saldırıyı da belgeliyor.

Sadece 2012 yılında meydana gelen birbirinden bağımsız 3 bin 600'den fazla olay kaydageçtiği ifade ediliyor.

BM, süren şiddet olaylarının, herkesin eğitim görebilmesine yönelik hassas ilerlemeyi tehdit ettiğini vurgularken, kızlara okula gitme fırsatı verilmemesinin, hem kızlar, hem de içinde yaşadıkları toplumlar ve ülkeler açısından, uzun vadeli olumsuz etkiler yaratacağı uyarısında bulunuyor.

Telif hakkı EPA

İlgili haberler