Boko Haram lideri bölgesel Afrika gücüne meydan okudu

Telif hakkı AFP
Image caption Fransız haber ajansı AFP'nin daha önce yayımlanan bir video kaydından aldığı fotoğrafta, Boko Haram lideri Ebubekir Şekau elinde bayrakla görülüyor.

Radikal İslamcı Boko Haram örgütünün lideri Ebubekir Şekau, internet üzerinden yayımlanan yeni videosunda Nijerya'nın kuzeydoğusu, Nijer, Çad ve Kamerun'da örgüte karşı mücadele eden bölgesel askeri gücü tehdit etti.

Şekau, son mesajında "İttifakınız hiç bir işe yaramayacak. Bütün silahlarınızı kuşanın ve çıkın karşımıza. Size karşılama hazırladık" diyor. Şekau'nun 28 dakikalık konuşması örgüt tarafından YouTube'a konuldu.

Boko Haram'la mücadele eden birleşik Nijerya, Çad ve Kamerun güçlerine, güvenlik tehdidi kaygılarının iyice arttığı son haftalarda Nijer de katılmıştı.

Nijer parlamentosu Boko Haram'a karşı mücadele kapsamında Nijerya'ya asker gönderilmesi konusunu bugünkü oturumunda oylayacak.

Kamerun ve Nijer'de yeni saldırılar

Bölgedeki yardım örgütlerinden gelen haberlere göre, Boko Haram bugün Nijer'in güneydoğu sınır kasabası Diffa'da bir cezaevini bastı.

Saldırganların şiddetli bir çatışma ile püskürtüldüğü bildirildi ancak can kaybı ve yaralılar hakkında bilgi alınamadı.

Associated Press ajansı ise Kamerun'da bir kaç kasabadan, Boko Haram'ın baskın yaparak 20 kişiyi kaçırdığı yolunda haberler geldiğini bildiriyor.

AP'ye konuşan bir görgü tanığı, ilk saldırı sırasında içinde 20 kişi bulunan bir otobüsün Boko Haram militanları tarafından 18 kilometre mesafedeki Nijerya sınırına doğru kaçırıldığını söylüyor.

Yine Kamerun'daki bir başka olayda Boko Haram savaşçılarının Kolofata kasabasına saldırarak gıda ve besi hayvanlarını yağmaladığı aktarılıyor.

Boko Haram milisleri geçen hafta da Kamerun'un Nijerya sınırındaki Fotokol kasabasına saldırmış, camiler dahil bir çok binayı ateşe vermiş ve en az 81 kişiyi öldürmüştü.

Örgütün Nijerya'daki müslüman köyü Baga ve çevresine yönelik saldırısında ise yüzlerce kişinin öldüğü düşünülüyor.

İlgili haberler