Fransa'da Sosyalistlerin ara seçim başarısı

Frederic Barbier Telif hakkı AFP

Fransa'nın doğusundaki Doubs'da yapılan ve Cumhurbaşkanı François Hollande açısından bir sınav olarak görülen ara seçimde, Sosyalist Parti adayı, aşırı sağcı Ulusal Cephe adayını az farkla geride bıraktı.

Seçim sonucu Paris're geçen ayki terör saldırısını izleyen siyasi havayı yansıtıyor.

Cumhurbaşkanı Hollande'ın doğan krizle başetme tarzı, kendisine verilen desteğin önemli ölçüde artmasını sağladı.

Bununla birlikte Doubs seçiminde Sosyalist aday Frederic Barbier'nin elde ettiği üstünlük üç puandan daha az.

Ulusal Cephe adayı Sophie Montel, seçimi kaybetse de oy farkının çok az olmasına işaret ederek seçimin asıl galibinin Ulusal Cephe olduğunu savundu.

Oyların % 51,4'ünü alan Barbier, Sophie Montel'e karşı seçimi kazanmasında, kısmen, Sosyalist Parti liderliğinin terör saldırıları ardından sergilediği mükemmel tavrın rol oynadığını söyledi.

Doubs'da, mevcut Sosyalist milletvekilinin istifası nedeniyle ara seçime gidilmişti.

Seçimin sembolik önemini göz önünde bulunduran Fransa başbakanı ve içişleri bakanı da, Barbier'e destek vermek üzere seçim bölgesine gitti.

Frederic Barbier, sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada, bu zaferin Hollande için "dönüm noktası" olabileceğini söyledi.

Bir kamuoyu yoklamasına göre, Paris'teki saldırılardan sonra Cumhurbaşkanı Hollande'ın halk arasındaki desteği iki kat artarak % 40'a çıktı.

Bununla birlikte dün bir gazetede yayımlanan bir başka yoklamaya göre, Fransızların üçte ikisi hala Hollande'ın "kötü bir başkan olduğunu" düşünüyor.