ABD'de aynı aileden üç Müslüman evlerinde öldürüldü

Telif hakkı FACEBOOK

ABD'de Kuzey Carolina eyaletine bağlı Chapel Hill kentinde Müslüman bir aileden üç kişi, evlerinde vurularak öldürüldü.

Polisin, teslim olan ve cinayetleri itiraf eden 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks adlı şüpheliyi gözaltına aldığı, ardından Hicks'in tutuklanarak Durham hapishanesine gönderildiği öğrenildi.

Üç farklı cinayetten hakkında soruşturma başlatılan Hicks'in kefaletle serbest bırakılma talebinin reddedildiği belirtildi.

Polis, ölenlerin kimliğini 23 yaşındaki Deah Shaddy Barakat, 21 yaşındaki Yusor Muhammed ve 19 yaşındaki Razan Muhammed Ebu Salha olarak açıkladı. Yusor Muhammed'in Deah Shaddy Barakat'in eşi, Razan Muhammed Ebu Salha'nın ise kardeşi olduğu belirtildi.

BBC'nin görüştüğü Chapel Hill Emniyet Müdürlüğü Amiri Chris Blue, şunları söyledi:

"Soruşturma ve sorgulamada Hicks'in bu trajik ve duygusuz eylemi yapmaktaki motivasyonunun ne olduğu araştırılıyor. Nefret motivasyonuyla bu cinayetlerin işlenmiş olabileceği endişelerini çok iyi anlıyoruz ve bu konuda her türlü ipucunu sonuna kadar takip edeceğiz. Bu genç insanları yok yere kaybeden ailelerinin ve dostlarının yanlarında olduğumuzu söylemek isteriz."

"Ancak ilk bulgular, cinayetin mahalledeki park yerleriyle ilgili bir tartışmadan doğduğunu gösteriyor."

Craig Stephen Hicks'in sosyal medya hesabında kendisini "ateist" olarak tanımladığı ve tüm dinlere eleştirel yaklaştığı belirtiliyor.

Sosyal medyada basına öfke

Cinayetin büyük haber kanallarında ve gazetelerde yer almaması, sosyal medyada öfkeli tepkilere neden oldu.

Twitter'da "ChapelHillShooting" (ChapelHillCinayeti) adlı etiket, dünya çapında trend haline geldi.

Türkiye'deki bazı Twitter kullanıcıları da, haberin medyada yer almamasına tepki gösterdi.

Telif hakkı TWITTER

Yabancı hesaplardan ise cinayeti "Charlie Hebdo" cinayeti ile karşılaştıranlar oldu. Bazıları ise ABD Başkanı Barack Obama ile dini liderlerin bu saldırıyı kınamasını talep etti.

Öldürülen Deah Barakat'ın Twitter adresinden yazdığı bazı mesajlar, tepki gösterenler tarafından paylaşıldı.

Özellikle de Barakat'ın Twitter hesabına yazdığı "İnsanların sürekli 'Tüm Yahudileri öldürmeliyiz' ya da 'Tüm Filistinlileri öldürmeliyiz' mesajı vermesine çok üzülüyorum. Sanki bu bir şeyleri çözecekmiş gibi" sözleri çok ilgi gördü.

Sosyal medya hesaplarından Deah Barakat ve Yusor Ebu Salha'nın yeni evlendiği, Barakat'ın Kuzey Carolina Üniversitesi'nde dişçilik fakültesinde okuduğu ve Filistinli çocuklar için diş sağlığı hizmeti veren bir kuruluşta gönüllü olarak çalıştığı anlaşılıyor.

İlgili haberler