IŞİD Ürdünlü pilotun yakılmasını nasıl savundu?

Telif hakkı AP

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) internet üzerinden yayımladığı dergisi Dabık'ın son sayısında Charlie Hebdo saldırılarını kınayan Müslümanlar sert bir şekilde eleştirildi ve Ürdünlü pilotun yakılmasına dair tepkilere cevap verildi.

"İki yüzlülükten dinden dönmeye doğru" başlıklı yazıda, "Je suis Charlie" (Ben Charlie'yim) pankartı tutan iki Müslüman'ın görüntülerine yer verildi. Yazıda, Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıları kınayan Müslümanlar sert bir dille eleştirildi ve dinden dönmekle suçlandı.

"İslam pasifizmin değil, kılıcın dinidir" başlıklı bir yazıyla da, Batı'da "İslam barış dinidir" ifadesinin sıklıkla kullanılmasına karşı çıkıldı. Barış ile pasifizmin kast edildiği, ancak 'Allah'ın defalarca İslam'ın kılıç dini olduğunu gösterdiği' belirtilirken, "Yalnızca bir dinsiz bunu tartışmaya açar" dendi.

Dergide "Müslümanlık'tan çıkan pilotun yakılması" başlıklı yazıda, pilotun yakılması haberlerinin ardından Ürdün'ün iki cihatçı Sacide er-Rışavi ile Ziyad el Kerbüli'nin idamına karar verdiği ifade edildi. Yazı şöyle devam etti:

"İslam Devleti Sacide ile Ziyad'ın serbest bırakılması için elinden gelen her şeyi yaptı ama Allah onların kendisine şehit olarak dönmesini istedi. ... Bu Allah'ın takdiridir. Cihatçıların idamıyla şeytan Ürdün rejimi, kaçınılmaz sonunu hızlandırmıştır."

Telif hakkı Reuters

Örgüt, kendilerini "Kuran'da düşmanının cesedine bile zarar vererek öldüremezsin" diyerek eleştiren ve İslam'a aykırı olduğunu söyleyen Müslümanlara şu ifadelerle yanıt verdi:

"Bu tür eleştiriler tanıdık, Baasçı bir retoriğe sahip. Kendini cihat yanlısı olarak gösteren Baasçılar, dinsiz kuklaların yönetiminde yaşamaya devam ediyorlar. Onlar kafirlerin yönetimi altında yaşamaya devam eden, yenilgiyi kabul eden Müslümanlar ve Allah'ın yüceliğinin hissedildiği bu topraklara göç etmeye niyetleri yok. Bu tür insanlar dini sulandırıyorlar."

"Bu insanlar, Batı'ya karşı mücadele eden cihatçılara sert çıkışıyor, eleştirilerinin kimliklerini 'İslam'ın imajından endişelenenler' olarak gizliyorlar. Batı operasyonlarının bir parçası olan pilotun yakılması ve enkazıyla gömülmesi, pilotun yürüttüğü bombalama operasyonuna bir misillemeydi. Bu haçlı bombardımanları hala sayısız Müslümanı öldürüyor, canlı canlı yakarak, enkaz altında kalmalarına neden oluyor."

'Pilotun yakılması İslam'a uygun'

Kuran'daki "cesede zarar verilmemesi" ayetiyle ilgili itirazlara da değinen yazıda, başka bir ayetin bu kurala istisna getirdiği öne sürüldü. Örgüt, söz konusu ayet uyarınca "Size zarar veren kişiye, aynı şekilde zarar verebilirsiniz" diyen ayete göre, pilotun yakılmasının dine uygun olduğunu savundu.

Rehine alınan Ürdünlü pilot Muaz Safi el-Kesasibe'nin yakılarak öldürülmesi, Sünni Müslüman dünyasında sert bir dille eleştirilmişti. Önde gelen imam ve din hocaları, pilotun yakılmasının İslam'a aykırı olduğunu, savaş zamanında bile, düşmanının dahi vücuduna zarar verilemeyeceği ve bozulamayacağını söylemişlerdi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan El-Ezher Mescidi'nin şeyhi Ahmet el Tayyip, intikam çağrısında bulunmuş; IŞİD militanlarının "Allah'a ve Muhammed Peygamber'e karşı savaştığını" dolayısıyla Kuran'da öngörülen öldürme, çarmıha gerilme ya da uzuvlarının kesilmesi gibi cezalara çarptırılması gerektiğini belirtmişti.

İlgili haberler