'Kopenhag saldırganı' vuruldu

Telif hakkı REUTERS

Polis, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki saldırılarla ilgisi olduğu düşünülen bir kişinin vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Kopenhag'da dün din ve ifade özgürlüğü konferansına silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda Danimarkalı film yönetmeni Finn Norgaard ölürken, üç polis memuru da yaralanmıştı.

Akşam saatlerinde ise şehirdeki en büyük sinagoga ateş açılmış, Yahudi Danimarka vatandaşı Dan Uzan hayatını kaybetmiş, iki polis memuru ise yaralanmıştı.

Polis, şüphelinin sinagogun beş kilometre uzağındaki Norrebro bölgesinde yakalamaya çalıştıkları kişinin kendilerine ateş açması üzerine vurulduğunu söyledi.

Telif hakkı AFP

Şüphelinin takibi ve vurularak öldürülmesine varan olaylar ise şöyle gelişti:

Silahlı saldırgan, Cumartesi günü konferans alanına ateş ettikten sonra siyah bir Volkswagen Polo araç ile kaçtı. Kısa bir süre sonra ise aracı terk edip, taksi tutarak ilerledi.

Taksi şoförüyle görüşen polis, saldırganı Norrebro tren istasyonu yakınlarında bıraktığını söyledi. Ardından saldırganın bordo bir kar maskesi ve kalın siyah bir mont giyen fotoğrafları kamuyla paylaşıldı.

Saatler sonra aynı kişi, Norrebro'ya beş kilometre uzaklıkta, Krystalgade caddesinde bulunan sinagoga saldırdı.

Polis, Norrebro'daki adresi saldırganı yakalamak için ablukaya aldı ve geri dönmesini bekledi. Pazar sabahı geri dönen saldırgan polise ateş açınca, polis karşılık verdi ve şüpheli kişi vurularak öldürüldü.

Telif hakkı AFP

Polis kamera görüntülerinden elde edilen istihbarat uyarınca vurulan kişinin her iki saldırıda da yer aldığı, saldırıya başka birinin dahil olmadığını söyledi.

Ancak operasyon kapsamında bir grup kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların çoğunun, ilk saldırı sırasında yakındaki bir internet kafede bulunduğu bildirildi.

'Öldürülen kişi radarımızdaydı'

Danimarka istihbaratı ve savcıları, bu kişinin "Paris saldırılarından etkilenip etkilenmeği ve Suriye ya da Irak'a gidip gitmediği konusunu araştırdıklarını" belirtti.

İstihbarat Ajansı Başkanı Jens Madsen, öldürülen kişinin bir süredir istihbaratın radarında olduğunu ve kimliğinin tespit edildiğini ifade etti.

Paris'te Charlie Hebdo dergisine ve ardından koşer ürünler satan bir markete yapılan saldırıda, 17 kişi hayatını kaybetmişti.

Kopenhag'da ilk saldırının düzenlendiği din ve ifade özgürlüğü konferansındda Charlie Hebdo saldırıları konuşulmuş, ayrıca konferansa daha önce Muhammed Peygamber karikatürü çizerek tartışma yaratan ve tehditler alan İsveçli karikatürist Lars Vilks de katılmıştı.

Telif hakkı AFP

Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ise "çok üzgün bir sabaha uyandıklarını" belirtti ve olayları "Danimarka'nın toplumsal değerlerini küçümseyen terör saldırıları" olarak tanımladı.

Başbakan Schmidt'in açıklaması şöyle devam etti:

"Polisin her iki saldırının arkasında olduğu düşünülen kişiyi etkisiz hale getirmesine çok sevindim. Herkesi polisin uyarılarını dikkate almaya ve dikkatli olmaya davet ediyorum."

"Saldırganın motivasyonunu henüz bilmiyoruz. Ancak Danimarka'ya zarar vermek isteyen bazı güçlerin farkındayız. Bu güçler, bizim ifade özgürlüğümüzü kısıtlamak istiyor."

Başbakan, daha sonra saldırı düzenlenen sinagogu ziyaret etti ve Danimarka'nın Yahudi toplumunu korumak için her şeyi yapacağını belirtti.

İlgili haberler