Obama, IŞİD için Kongre'den güç kullanma yetkisi istedi

Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı güç kullanımı için Kongre'den yetki istedi ve "IŞİD kaybedecek" dedi.

Obama, "Koalisyomuz taaruz, IŞİD ise savunma pozisyonunda" dedi.

ABD'nin uzun süreli bir kara savaşının içine çekilmemesi gerektiğini belirten Obama, Kongre'den birlik içinde hareket etmesini istedi.

Amerika Birleşik Devletleri, diğer ülkelerle birlirkte geçen yıldan bu yana IŞİD hedeflerine karşı hava saldırıları düzenliyor.

2002'den bu yana ilk kez bir ABD Başkanı askeri güç kullanımı için Kongre'den yetki istiyor. Bu yetki en son Irak'ın işgalinden önce George W. Bush'a verilmişti.

'Güçlü bir mesaj'

Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel ile kameraların karşısına geçen Obama Kongre'ye sunduğu yetki taslağının IŞİD'i "zayıflatma ve yok etme" stretejilerini değiştirmediğini ve "sonu gelmez" bir savaş mesajı taşımadığını kaydetti.

Telif hakkı EPA

IŞİD'le savaşın zaman alacağını belirten Obama, Kongre'nin desteğinin, dışarıya güçlü bir mesaj vereceğini söyledi.

Onaylanması halinde yetki taslağı, 2002'de Bush'a verilen yetkiyi geçersiz kılacak. Ancak 11 Eylül saldırılarından sonra El Kaide'ye karşı savaş için alınan 2001'deki yetki geçerliliğini koruyacak.

Bush döneminden kalma yetkinin, hava saldırılarına imkan vermesine rağmen, Obama askeri güç kullanımı için Kongre'den partilerüstü bir yetki istediğini söyledi.

BBC Beyaz Saray muhabiri Tara McKelvey, Obama'nın ve 2016'da başkanlık için mücadele edecekDemokrat aday adaylarının kendilerini Bush yönetimiyle ilişkilendirmek istemediklerine dikkat çekiyor.

Yetki belgesinin ABD güçlerinin özel koşullarda sınırlı kara operasyonuna girişmesine izin verebileceği belirtiliyor.

Sınırlı da olsa kara güçlerine atıf yapılmasının taslağın yasalaşmasını güçleştireceği belirtiliyor.

Bazı Cumhuriyetçilr kara birliklerinin devreye sokulmasını istiyor. Ancak Obama'nın kendi partisi içinde birçok üye buna karşı çıkıyor.

İlgili haberler