Erdoğan'dan Obama'ya sitem: 'Neredesin Başkan?'

Telif hakkı c

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde öldürülen üç Müslüman öğrencinin cenaze törenine binlerce kişi katılirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meksika'da ABD Başkanı Barack Obama'nın cinayetlerle ilgili açıklama yapmamasını eleştirdi.

Erdoğan, şunları söyledi:

"Amerika'ya yakın olduğum için buradan belirtmem gerekiyor. Ben Sayın Obama'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan' diyorum. Dışişleri Bakanına, Biden'e sesleniyorum 'Neredesiniz' diyorum. Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız, dünya da size her zaman sessiz kalacaktır ve diyorum ki; unutmayın, dünya 5'ten büyüktür."

Cenazeye binlerce kişi katıldı

Telif hakkı n

Öğrencilerden ikisinin babası Muhammed Ebu-Salha, çocuklarının nefret suçu kurbanı olduğunu ve acısının tarif edilemeyeceğini söyledi.

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Deah Barakat, eşi Yusor Muhammd Ebu-Salha ve baldızı Razan Muhammad Ebu-Salha

Salha'nın iki kızı 21 yaşındaki Yusor Muhammed Ebu-Salha ve 19 yaşındaki Razan Muhammed Ebu-Salha ile 23 yaşındaki damadı Deah Shaddy Barakat, Salı günü öğleden sonra Chapel Hill'deki dairelerinde vurularak öldürüldü.

Telif hakkı n
Image caption 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks üç kişiyi öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alındı

Öğrencilerin polise teslim olan Craig Hicks adlı komşusu hakkında cinayetten dava açıldı.

Telif hakkı Reuters

Polis, ilk bulgulara göre bir park yeri kavgasının olduğunu ancak cinayetlerin arkasında dinsel nefret olup olmadığının araştırıldığını açıkladı.

Telif hakkı Reuters

BBC muhabiri Rajini Vaidyanathan cenaze törenine katılanların, cinayetlerin temelinde park kavgasından daha öte bir şey olduğuna inandıklarını aktarıyor.

Telif hakkı n

Polise göre öğrencilerin okulu olan Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'ndeki törene 5,500 kişi katıldı. Öğrenciler daha sonra Raleigh'deki bir mezarlıkta toprağa verildi.

Telif hakkı n

İlgili haberler