BM'den Kobani'de hasar tespiti

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler'in uydu fotoğraflarına dayanarak yaptığı değerlendirmeye göre, Suriye sınırında dört ay boyunca Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubu ile çatışan kent Kobani'de 3200'den fazla bina yok olmuş ya da zarar görmüş durumda.

Ocak ayı sonunda Kürt güçler tarafından IŞİD'den tamamen temizlenen kentte, yüzlerce Kürt ve binden fazla IŞİD militanının hayatını kaybettiği söyleniyor.

Telif hakkı BBC World Service

BM'nin Operasyonel Uydu Uygulama Programı (Unosat) tarafından yapılan ilk değerlendirmeye göre 1.206 bina tamamen yok olmuş durumda. 1.169 bina ise ciddi şekilde hasarlı.

Kentin çevresinde ve içinde ise patlamaların oluşturduğu 979 krater tespit edilmiş.

Ulaşılan rakamlar 22 Ocak'ta çekilen fotoğrafların, IŞİD'in saldırılarının başlamasından sadece günler önce, 6 Eylül 2014'te çekilen fotoğraflarla karşılaştırılması sonucunda elde edilmiş.

IŞİD'in kentten çıkmasının ardından kente girenler tarafından çekilen fotoğraflar zararın boyutunu gözler önüne sermişti.

Telif hakkı digital globe

Kentte ölenlerin gömülebilmesi için yeni mezarlıklar oluşturuldu.

Çatışmalar başladıktan sonra kentte yaşayan ve Suriye'den kaçarak buraya sığınan yaklaşık 160 bin kişi bu kez Türkiye'ye sığındı.

IŞİD'in saldırılarından önce 50 bin nüfuslu olan kentin inşasının yıllar değilse bile, aylar süreceği tahmin ediliyor.

Cenazelerin temizlenmesi sorunu

Dört ay süren çatışma boyunca ABD önderliğindeki koalisyon tarafından Kobani içindeki ve etrafındaki IŞİD mevzilerine yönelik 600'den fazla hava saldırısı düzenlendi.

Kentteki en büyük sorunlardan biri sokaklardaki cenazelerin kaldırılması konusu. Enkazların altında da cenazeler olduğu söyleniyor.

İlgili haberler