Gigi'nin yıldızı Louis Jourdan öldü

Louis Jourdan (1948) Telif hakkı BBC World Service

Oscar ödüllü Gigi müzikal filmindeki rolüyle büyük isim yapan Fransız oyuncu Louis Jourdan 93 yaşında Kaliforniya'da öldü.

Marsilya doğumlu Jourdan, sinemaya Fransa'da atılmış, daha sonra Hollywood'a geçmişti.

Sık sık Fransız çekiciliğini yansıtan rollerde oynayan Jourdan, kendisini "Hollywood'un Fransız klişesi" diye tanımlıyordu.

15 yıl boyunca başrollerde yer almasına rağmen Jourdan, "Hollywood'a gelen her aksanlı oyuncuya otomatik olarak bir kadının aşığı rolü verilir. Bense sürekli olarak bir hanımın kulağına fısıldayan biri olmak istemiyordum." demişti.

Louis Jourdan sinemada daha sonraki yıllarında kötü adam rollerinde de oynadı.

Bunlar arasında 1983 tarihli James Bond filmi Ahtapot da vardı.

Jourdan'ın resmi biyografisini yazmış olan Olivier Minne, oyuncunun Los Angeles'teki evinde öldüğünü söyledi; "Tam anlamıyla Fransız zerafetini taşıyan Jourdan'a, Hollywood buna uygun roller sundu." dedi.

Gigi, 1950'lerin en önemli filmlerinden biriydi.

Ancak Jourdan sinemadaki en büyük başarısının Gigi olduğunu düşünmüyordu.

1957'de verdiği bir mülakatta, "Leslie ve Maurice Chevalier açısından çok hoş bir hikayeydi ama ben renksiz bir kahramanı oynuyordum. Unutmayın, filmin oyuncularından hiçbiri Oscar'a aday gösterilmemişti." demişti.

Hollywood'un gözde Fransız oyuncularından biri olarak Jourdan, 1940'ların sonu ve 1950'ler boyunca sinemada Joan Fontaine, Jennifer Jones, Grace Kelly ve Shirley MacLaine ile birlikte rol almıştı.

Louis Jourdan'ın, Fransa'daki sinema yaşamı 2. Dünya Savaşı'yla aksamış, Jourdan Nazi propaganda filmlerinde oynamayı reddederek direniş hareketine katılmıştı.

2010'da Louis Jourdan'a Légion d'Honneur nişanı verilmişti.