İtalya'da kurtarılan mülteci sayısı 2.700'ü buldu

Telif hakkı AP

Birleşmiş Milletler (BM) Cumartesi gününden bu yana İtalya'nın Lampedusa adası yakınlarından kurtarılan mülteci sayısının 2 bin 700'e ulaştığını açıkladı.

Cumartesi günü başlatılan kurtarma operasyonu hala sürüyor ve bugün daha fazla sayıda mültecinin yeni gemilerle Sicilya'ya ulaşması bekleniyor.

Lampedusa'daki BBC muhabiri Tom Burridge, adadaki mülteci merkezinin yeni gelen mültecilere de barınma sağlamakta zorlandığını belirtiyor.

Mülteci merkezinin kapasitesi 400 kişi, ancak hala merkezde 900 kişi kalıyor. Kadın ve çocuklar Pazar gecesini dışarda geçirmek zorunda kalmıştı.

Mültecileri denizden kurtarma operasyonu başladığında makineli tüfekler taşıyan kişiler, İtalyan kıyı koruma birliklerini tehdit etmişti.

Adada otobüsler dolusu erkekle, bazıları bebekli kadınların ve kimileri anasız babasız çok sayıda çocuğun taşındığı görülüyor.

BM sözcüsü, kış aylarında bu kadar yüksek sayıda mültecinin bu tehlikeli yolculuğu yapmasının beklenmedik bir durum olduğuna işaret etti. Yıl boyunca çok daha fazla sayıda mültecinin Akdeniz'den geçebilme çabası sırasında hayatını kaybedeceğinden kaygı duyuluyor.

İlgili haberler