ARŞİV ODASI: Erol Günaydın Gazanfer Özcan'ı anlatıyor, 2009

Türk sinemasının ve tiyatrosunun en önemli isimlerinden Gazanfer Özcan 2009 yılında, 79 yaşında öldü.

ARŞİV ODASI: Erol Günaydın Gazanfer Özcan'ı anlatıyor, 2009... Programı izlemek için tıklayın

Pekçok sinema filmi, sayısız tiyatro oyununda rol alan Özcan, televizyon dizileri Kuruntu Ailesi'nde 'Hüsnü Kuruntu', Avrupa Yakası'nda da 'Tahsin Amca' tiplemeleriyle hemen herkesin tanıdığı, sevdiği bir sanatçı olmuştu.

Arşiv Odası'nda bu hafta 2009 yılına geri dönüyor ve ölümü ardından, eski dostu Erol Günaydın'dan Gazanfer Özcan'ı dinliyoruz.

Erol Günaydın BBC Türkçe'den Ebru Doğan'ın sorularını yanıtlarken, duygularını, "Perde bitiyor. Biz de hayal perdelerinde artık boy göstereceğiz bundan sonra..." sözleriyle dile getiriyor..

ARŞİV ODASI'NIN YOUTUBE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

ARŞİV ODASI

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da, 1976 yılından bir Zeki Müren söyleşisi ile başlamıştı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.

O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.

Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.

İlgili haberler