Meclis'te kavga sonrası iç güvenlik paketi gerginliği sürüyor

Telif hakkı Reuters

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), İç Güvenlik Paketi’nin TBMM’de görüşülmesine başlanarak kanunlaşması için yoğun çaba sarf ediyor. Muhalefet ise ayrı ayrı verdikleri önergelerle bunu engellemeye çalışıyor.

AKP, paketin 28 Şubat-1 Mart hariç her gün saat sınırlaması olmadan görüşülmesine yönelik önergesini bugün tekrar verdi. Muhalefet ise bir gün önceki gibi ayrı ayrı önerge vererek AKP önergesinin görüşülmesini engellemeye çalışacak.

Muhalefetin itiraz ettiği iç güvenlik paketi maddeleri için tıklayın.

TBMM Genel Kurulu, gündem dışı konuşmalarla birlikte TSİ 14.00’te açıldı. Bu konuşmaların ardından partilerin önergelerinin görüşülmesine geçilmesi bekleniyor.

AKP’nin önergesi, bugünkü oturumda kabul edilirse 19 Şubat Perşembe günü paketin maddelerinin görüşülmesine başlanacak.

‘Kavga’ için partiler birbirini suçladı

Telif hakkı DHA

Öte yandan dün Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sırasında yaşanan kavga için AKP, muhalefet partilerini suçlarken, muhalefet de AKP’yi suçladı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, AKP’nin “Kurmak istediği polis devletini önce Meclis’te kendi militan kadroları ile denemeye çalıştığını” söyledi.

Dünkü kavgada başından yaralanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise bisiklet kaskıyla basın toplantısı yaptı.

Bisiklet kullanırken taktığı siyah koruma kaskını, Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde de kullanacağını söyleyen Kürkçü, “Artık vekillerden korunmak için takmam gerektiğini düşünüyorum” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da dünkü görüşmeleri yöneten TBMM’nin AKP’li Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’yı eleştirerek, “Kadın Meclis Başkanvekilinin, biz kadın vekillere darp girişimi karşısında sessiz kalması tarihe geçecek bir tutumdur” diye konuştu.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Genel Kurul’da yaşananların kendi partilerince geçekleştirilmediğini savundu.

Elitaş, “Anladığım kadarıyla bunlar kendi kendilerini darp etmişler. 6-8 Ekim’i HDP, MHP ve CHP Meclis’te yaşattı, terör estirdiler” dedi.

Elitaş ayrıca muhalefeti “rol yapmakla” suçladı.

Meclis’te muhalefet ve iktidar partisi arasında basın toplantılarıyla suçlamalar sürerken KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, Meclis Dikmen Kapısı önüne İç Güvenlik Paketi’ni protesto etti.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen burada yaptığı açıklamada, dün geceki kavgayı anımsatarak, “Yasanın provasını polisten önce AKP’li vekiller yapmıştır. Bizler öncelikle AKP’nin tutumunu protesto ediyor, kınıyoruz” ifadesini kullandı.

Dün neler yaşandı?

AKP, 17 Şubat Salı günü İç Güvenlik Paketi’nin görüşmelerinin başlaması için önerge verdi. Muhalefet ise bu önergenin ve paketin maddelerinin görüşülmesini engellemek için yoğun çaba sarf etti.

TSİ 15:00’te başlayan görüşmeler, 24.00’te sona erecekti. Muhalefet bu saate kadar AKP’nin önergesinin görüşmelerine geçilmemesi için Meclis İç Tüzüğü’nün kendilerine tanıdığı tüm hakları kullandı.

Ancak muhalefetin tüm çabalarına rağmen 23:35’te kapalı oturumda AKP’nin önergesinin görüşülmesine geçildi.

Milletvekilleri ve yeminli stenograflar dışında basın dahil herkes salondan dışarı çıkarıldı. Görüşmeler devam ederken muhalefet partileri ile AKP’li vekiller arasında tartışma çıktı. Tartışma daha sonra kavgaya dönüştü.

Kavgada CHP ve HDP’ye mensup 5 milletvekili çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralı milletvekillerinden bazıları hastaneye kaldırıldı.

İlgili haberler