Ukrayna ordusu stratejik kasabadan çekildi

Telif hakkı REUTERS

Ukrayna'nın doğusundaki Debaltseve kasabasında yaşanan çatışmalarda sadece son birkaç günde 22 Ukrayna askerinin öldüğü, en az 150 askerin ise yaralandığı belirtildi.

Rus Interfax haber ajansı, Ukrayna birliklerinin kuşatıldıkları Debaltseve'den tamamen geri çekildikleri haberini de geçti.

Debaltseve kentindeki demiryolları kavşağında Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların arasındaki çatışmalar son günlerde şiddetlenmiş, Ukrayna ordusu bugün kentten geri çekileceklerini duyurmuştu.

Debaltseve, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhansk'ı birbirine bağladığı için hem Ukrayna hem ayrılıkçılar için stratejik önem taşıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko geri çekilen ordu birliklerini ziyaret etti ve geri çekilmenin daha önce planlanmış olan organize bir adım olduğunu söyledi.

Belarus'un başkenti Minsk'te geçen hafta imzalanan ateşkes anlaşması uyarınca her iki taraf da cepheden ağır silahları çekme konusunda taahhüt vermişti.

Pazar günü başlayan ateşkese ülkenin doğusunda büyük ölçüde uyulsa da, isyancılar Debaltseve'nin ateşkes kapsamında olmadığını, kasabayı zaten büyük ölçüde ele geçirdikleri için operasyonların süreceğini söylemişti.

Avrupa Birliği ise ayrılıkçıların kentteki faaliyetlerinin Ukrayna'da bir süredir yürürlükte olan ateşkesin net bir ihlali olduğunu söylerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Debaltseve hariç hemen hemen tüm cephelerde ateşkesin sürdüğünü açıkladı.

ABD daha önce Rusya'yı ülkedeki ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı.

Minsk ateşkesinin şartları neydi?

  • 15 Şubat saat 00:01 itibariyle tüm çatışmalar sonlandırılacak.
  • Ağır silahlar 16 Şubat'tan itibaren cepheden geri çekilecek, geri çekilme iki haftada tamamlanacak.
  • Taraflar tüm esirleri serbest bırakacak.Ukrayna'daki tüm yabancı güçler ülke sınırlarını terk edecek.
  • İsyancıların elindeki bölgelere 2015 sonuna kadar daha fazla özerklik tanınacak.
  • Rusya-Ukrayna sınır kapılarının denetimi tekrar Kiev yönetimine verilecek.

İlgili haberler