ABD ile eğit-donat mutabakatı imzalandı

Telif hakkı www.aa.com.tr

Türkiye ve ABD arasında Suriyeli ılımlı muhalifler için hazırlanan eğit-donat programı anlaşması imzalandı.

Mutabakat metnini dışişleri bakanlığında müsteşar Feridun Sinirlioğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass imzaladı.

Sinirlioğlu, "Daha yapacak çok işimiz var. Komşu coğrafyamızda ve dünyanın diğer farklı yerlerinde çok kaotik durumlar yaşanıyor. Dolayısıyla birlikte çalıştığımızda bir fark yaratacağımıza inanıyoruz" dedi.

Reuters'a göre ABDli yetkililer üç yıllık bir süre içinde her yıl 5000 Suriyeli muhalifi eğitmeyi planlıyor. Ajans bu eğitimler için Türkiye ile beraber Suudi Arabistan ve Katar'ın da eğitimler konusunda ev sahipliği yapmayı kamuoyuna açık bir şekilde önerdiğini yazdı.

Daha önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç eğit-donat programı için Türkiye tarafından önerilen bazı tesislerin olduğunu söylemişti. Cumuhrbaşkanı Erdoğan ise, daha önce eğitimlerin Suriye'de kurulacak güvenli bölgelerde yapılabileceğini belirtmişti.

ABD ile mutabakat metnine imza atan Sinirlioğlu Anadolu Ajansı'na göre anlaşmanın iki ülke arasındaki stratejik ortaklıık çerçevesinde atılmış önemli bir adım olduğuna dikkati çekerek, bunun sadece ilk adım olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı programın önümüzdeki günlerde başlamasının öngörüldüğünü yazdı.

Reuters'a göre ABD Suriyeli muhalifleri ülke dışında eğitmek için aralarında özel harekat birimlerinin de bulunduğu 400'den fazla birliğin gönderileceğini bildirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Expo 2016 Antalya resepsiyonunun çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayarak, imzalanan mutabakat metni hakkındaki detayların daha sonra paylaşılacağını söyledi.

İlgili haberler