Macaristan Başbakanı: Tek demokrasi reçetesi yok

Telif hakkı n

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Dünyada kimsenin başkasına kendi demokrasi anlayışını dayatma hakkı yok" diyerek Batı'yı eleştirdi ve Rusya'ya destek verdi.

Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hafta başında Budapeşte'ye yaptığı ziyaret sonrası Moskova'da yayınlanan Kommersant gazetesine konuştu.

Söyleşi sırasında Orban'a "Bir açıklamanızda, Rusya ve Türkiye gibi 'liberal olmayan devlet' olma arzunuzdan bahsettiniz. Bu ülkelerin tam olarak hangi yönlerini almaya hazırsınız?" sorusu yöneltildi.

Orban, "Dünyada birilerinin demokrasinin tek doğru reçetesine sahip olduğu görüşünün doğru olduğuna inanmıyorum" diye başladığı yanıtında, "Neden Ruslar bizdeki politik sistemin aynısını inşa etmeye mecbur olsun? Rus kültürü farklı, kendi özellikler var. Ruslar ne istediklerine kendileri karar verir. Biz dayatmacı olamayız. Bize kim böyle bir hakkı verdi?" dedi.

Macaristan Başbakanı, Arap dünyasında yaşananları örnek göstererek, "Arap baharı diye Arap ülkelerine bizim tarzımızda demokrasi iddiası, iyilikten daha fazla kötülük getirdi. Çünkü onların tamamen başka bir kültürden olduğuna dikkat edilmedi" diye konuştu.

'Türkiye başarılı'

"Türkiye çok başarılı bir devlet. Rusya da, son Ukrayna krizine kadar ekonomik açıdan son derece başarılı bir şekilde gelişti" diyen Orban şöyle devam etti:

"Ben sadece kendimize şu tavsiyede bulunuyorum: Kimin nasıl başarılı olduğu sorusunu iyi incelemek lazım. Ben batının şu refleksine karşıyım: Bizden daha başarılı olanları, sırf Batılı görüş açısıyla onların sistemleri bize daha az değerli geldiği için kabullenmemek. Dünyadaki mevcut durum, Avrupa insanının bu kadar kendine güvenini haklı çıkarmıyor. Daha mütevazı olmak için iyi nedenlerimiz var."

Orban yanıtını şu sözlerle tamamladı:

"Elbette biz kendi değerlerimizi reddetmemeliyiz. Çünkü pek çok ülke özellikle Avrupa değerlerine, Avrupa kalitesine, Avrupa'nın özgürlüğüne yöneliyor. Ama ekonomik başarılarımıza gelince, bu noktada daha mütevazı olmalıyız."

Viktor Orban'ın daha önce "küresel rekabet gücü olmadığı için liberal demokrat değerlerden vazgeçilebileceğini" vurgulaması ve "Avrupa Birliği'ni değil, Türkiye, Rusya ve Çin'i örnek almalıyız" demesi ülkesinde liberal demokrat kesimlerden tepki toplamıştı.

Putin'in Budapeşte ziyareti sırasında enerji işbirliği dahil çok sayıda anlaşma imzalanırken, 2 bin kadar gösterici Budapeşte'de düzenlenen mitingde Putin'i ve Orban'ı protesto etmişti.

İlgili haberler