Fransa IŞİD'e katılmak isteyen 6 gencin pasaportuna el koydu

Telif hakkı BBC World Service

Fransa Suriye'ye gitmek istedikleri belirtilen 6 vatandaşının pasaportlarına el koydu.

Söz konusu 6 genç erkeğin yakın bir süre içinde Suriye ve Irak'a gitmeyi planladıkları belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, bu şahısların Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) katılmak üzere çok kısa bir süre içinde yola çıkacakları istihbaratının alındığını ifade etti. Cazeneuve, 40 kişinin daha durumunun incelendiğini söyledi. Söz konusu 6 kişinin isimleri ise açıklanmadı.

Yeni terörle mücadele yasasının Kasım ayında yürürlüğe girmesinden bu yana, pasaport ve nüfus cüzdanlarına el koyma önlemine ilk kez baş vuruluyor.

Önümüzdeki haftalarda başkalarının pasaport ve nüfus cüzdanlarına da el konulması bekleniyor.

Telif hakkı Ambassade de France

Fransa hâlâ 400 dolayında vatandaşının IŞİD saflarında çarpıştığına, 180 kişinin geri döndüğüne, 200 kişinin bölgeye gitmek istediğine, 200 kişinin de bölgeye gitme çabasıyla Avrupa'da bir yerlerde olduğuna inanıyor.

Paris'teki BBC muhabiri Hugh Schofield, bölgeden Fransa'ya dönen ve dönecek olan kişilerin çok büyük tehlike yaratabileceğine inanıldığını aktarıyor.

Charles de Gaulle uçak gemisinden operasyon

Telif hakkı AFP

Bu arada Fransa IŞİD güçlerine karşı kullanmak üzere Bahreyn açıklarında bir uçak gemisi konuşlandırdı.

Charles de Gaulle uçak gemisi Bahreyn'in 200 km. kuzeyinde yol alırken, Rafale tipi savaş uçaklarının ilki bu sabah havalandı.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, gemideki uçakların Irak'taki IŞİD hedeflerine yönelik saldırılarda kullanılacağını belirtti.

Muhabirler, uçak gemisinin bölgeye gönderilmesinin, askeri uçakların normalde Birleşik Arap Emirlikleri'nden yaptığı Irak seferinin süresini yarıya indirdiğini kaydediyor.

Fransa IŞİD'e karşı ABD önderliğinde yürütülen Chammal Operasyonu'na Eylül ayında katılmıştı.