Mısır'ın generalleri Mursi konusunda yalan mı söyledi?

Telif hakkı AFP

Independent gazetesinde yer alan, Orta Doğu muhabiri Robert Fisk imzalı habere göre Mısır, Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi'nin askeri cezaevi yerine sivil bir cezaevinde kaldığı konusunda dünyaya yalan söylemiş olabilir.

Gazeteye göre Mısırlı generallerin arasında iki yıl önce geçen bir konuşmanın Independent'a da gönderilen kayıtları, Mursi'nin 2013'te görevinden hukuksuz bir biçimde alındığına dair deliller sunuyor.

Konuşma kayıtlarına göre şu anki Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi için çalışan dönemin generalleri aralarında Mursi'yi koyacakları yeni bir hapishane binası inşa etmeyi, binayı askeri bir cezaevinin yanına inşa ederek, kapısına askerler yerine polis dikmeyi ve bu şekilde yargıyı kandırmayı konuşuyorlar.

Gazeteye göre eğer Mursi'nin Mısır başsavcılığı yerine, ordunun mahpusu olarak tutulduğu kanıtlanırsa, Sisi ve yönetimi dünya karşısında darbe yapmadıklarını savunamayacak durumda olacaklar.

Fisk, sızan kayıtların Birleşmiş Milletler'e gönderdildiğini yazarak, Mısırlı generallerin darbe suçlamasını 2013'ten bu yana reddetiklerini, ancak şimdi BM'nin bu yeni delillere göre bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Sisi ise kayıtların gerçek olmadığını iddia ediyor.

Ancak Mursi'nin avukatları kayıtların bilimsel olarak incelendiğini ve gerçek olduklarını söylüyor.

İlgili haberler