Mısırlı solcu eylemciye 5 yıl hapis cezası

Mısır'ın önde gelen sol eğilimli muhalif eylemcilerinden Ala Abdülfettah, gösteri kanununu ihlal etme suçlamasından beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararın okunmasının ardından mahkemeden "Kahrolsun zulüm, kahrolsun askeri yönetim" sloganları yükseldi.

Abdülfettah, 2013 yılı Kasım ayında gösteri yasağını ihlal etmekle ve bir polis memuruna da saldırmakla suçlanıyor.

Mısırlı blog yazarı, 2011 yılında Hüsnü Mübarek'in devrildiği halk ayaklanmasında öne çıkan isimlerden biriydi.

Associated Press haber ajansının aktardığına göre savunma avukatı Muhammed Abdülaziz, kararı "sert ve baskıcı" olarak tanımladı.

Karar temyize taşınacak

Abdülaziz, 'mahkemenin sanıkların masum olduğunu belgeleyen kanıtları değerlendirmeye almadığını' söyledi.

Bir diğer insan hakları avukatı Tahir Abu el Nasir, "Ne yazık ki, bu karar bekleniyordu. Artık aklanmalarını beklemiyoruz" dedi.

Avukatlar, Mısır'ın en yüksek temyiz mahkemesi Yargıtay'a başvuracaklarını belirtti.

Abdülfettah'ın da aralarında bulunduğu 25 sanık hakkında, geçen Haziran'da da 15 yıl hapis kararı alınmış ancak kefaletle serbest bırakılmasının ardından yeniden yargılanmalarına hükmedilmişti.

Abdülfettah, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra iktidara gelen askeri yönetimde sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmalarına karşı kampanya yürütüyordu.

Mısırlı eylemci, 2013'te darbeyle devrilen Müslüman Kardeşler yanlısı eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi yönetimine de tepki gösteriyordu.

Müslüman Kardeşler yanlısı eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin 2013'te devrilmesinden sonra, 'hükümetin onayı olmadan gösteri yapılmaması' kanunu yürülüğe girmişti. Abdülfettah, 26 Kasım 2013'te sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına karşı yaptığı 'izinsiz' eylemlerle, bu kanunu delmekle suçlanıyor.