Putin: Ukrayna ile savaş olası değil

Telif hakkı Kremlin.ru

Rus televizyonuna bir röportaj veren Devlet Başkanı Vladimir Putin, komşu Ukrayna ile bir savaşa girmelerinin "olası olmadığını" söyledi.

Putin en son Minsk kentinde imzalanan ateşkes anlaşmasının da Ukrayna'nın doğusunda istikrarı sağlamanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna hükümeti arasında Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalarda 5700 civarında kişi hayatını kaybederken, 1.25 milyon kişi ise evlerini terk etti.

Röportajda Putin'e Ukrayan'nın doğusundaki durumu göz önüne alarak gerçek bir savaş tehdidi olup olmadığı soruldu.

Putin "Böylesi kıyametvari senaryoların olası olmadığını düşünüyorum ve umarım hiç bir zaman da gerçekleşmez" dedi.

Telif hakkı AFP
Image caption Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk şehrinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar Putin'i izliyor.

Putin Minsk anlaşması uygulanırsa doğu Ukrayna'nın giderek istikrarlı hale geleceğini de söyledi.

Rusya lideri "Avrupa bu konuyla en az Rusya kadar ilgileniyor. Kimse Avrpua'nın kıyısında bir çatışma istemez, özellikle de silahlı bir çatışma" dedi.

Minsk anlaşmasına göre çatışmanın tarafları ağır silahlarını iki hafta içinde geri çekmekle yükümlü. Savaşçıların tümü için genel af çıkarılacak ve tüm yabancı savaşçılar ve silahlar Ukrayna'dan çekilecek. İsyancıların elinde bulunan tüm alanlardaki hükümet kısıtlamaları da kaldırılacak.

2015 sonu itibarıyla da, isyancıların bölgelerinin yönetiminin yerelleştirilmesi için anayasal değişiklik yapılacak.

BBC'nin Moskova'da bulunan muhabiri Sarah Rainsford ise Putin'in Minsk anlaşmasının BM Güvenlik Konseyi tarafından desteklendiğinin ve anlaşma ile isyancıların elinde olan bölgelere daha fazla yönetim yetkisi verildiğinin de altını çizdiğini aktardı.

Avrupa Birliği ve Ukrayna, Rusya'yı isyancılara silah desteği sağlamakla suçluyor. Rusya ise suçlamayı reddediyor.

İlgili haberler