'IŞİD'in kaçırdığı Süryanilerin sayısı en az 220'

Telif hakkı Reuters
Image caption Haseke'nn köylerinde kendisini 'Sutoro' olarak tanımlayan Süryani Güvenlik Güçleri, YPG ile birlikte IŞİD'e karşı çatışıyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesinde kaçırdığı Süryani Hristiyan sayısının en az 220 olduğunu belirtti.

Suriye'deki Beşar Esad rejimi karşıtlarına yakınlığıyla bilinen Gözlemevi, daha önce kaçırılan Süryani sayısının 150 civarında olduğunu belirtiyordu.

Haseke'de Kürt güçleriyle şiddetli çatışmalara giren IŞİD'in bölgedeki 10 Süryani köyünü bastığı ve aralarında kadın ve çocukların da olduğu çok sayıda kişiyi esir aldığı ifade ediliyor.

Suriye'deki azınlık haklarını savunma kuruluşu Süryani Demokratik Organizasyonu ise sayının daha yüksek olabileceğini savundu.

Associated Press haber ajansına konuşan kuruluşun üst düzey yetkililerinden Younan Talia, IŞİD'in 33 Süryani köyünü bastığını ve kaçırılan kişi sayısının 300'e ulaşabileceğini söyledi.

Gözlemevi'nin kurucusu Rami Abdulrahman, Reuters haber ajansına verdiği bilgide "Kaçırdıkları Hristiyanları kendi kontrollerindeki bölgelere götürdüler" dedi.

IŞİD'e karşı çatışan YPG (Halk Savunma Birlikleri) Cumartesi gününden bu yana şiddetlenen çatışmalarda Haseke çevresinde IŞİD kontrolü altında olan 70'e yakın köyü geri almıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi,21 Şubat'tan bu yana devam eden çatışmalarda en az 132 IŞİD militanının öldürüldüğünü belirtmişti.

Haseke ve çevresindeki çatışmalarda ABD önderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon da hava saldırılarıyla aktif rol oynuyor.

İlgili haberler