Kıbrıs limanlarını Rus donanmasına açıyor

Telif hakkı AFP

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis'in Moskova ziyareti sırasında iki ülke Kıbrıs limanlarının Rus askeri gemilerinin kullanımına açılması konusunda anlaşma imzaladı.

Liman anlaşması, Batı ve Rusya arasındaki ilişkilerin Ukrayna krizi nedeniyle son yılların en zayıf seviyesine gerilediği dönemde geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, liman anlaşması nedeniyle kimsenin endişe duymaması gerektiğini söyledi ve "Rus donanması terörle mücadele ve korsanlık olaylarını engellemek için limanları kullanacak" dedi.

Putin sözlerine "Kıbrıs ile kurduğumuz barışçıl bağ kimseyi hedef almıyor. Bu gelişme kimseyi endişelendirmemeli" diyerek devam etti.

Telif hakkı AFP
Image caption Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis (solda) ve Rusya Devlet Başkanı Putin Moskova'da görüştü.

Kıbrıs adasının Rum tarafında İngiltere'nin de donanma üsleri bulunuyor. Bu hafta içinde İngiltere'den gelen açıklamalarda İngiliz birliklerin Ukrayna ordusunu eğitmek üzere bölgeye gideceği belirtilmişti.

Anastasiadis, Putin'le Kıbrıs'taki bir hava üssünün Rus hava kuvvetlerinin kullanımına açılması konusunu da görüştüklerini ifade etti. Hava üssü üzerindeki görüşmeler insani yardım görevleri çerçevesinde yürütülüyor.

Moskova, Batı'nın uyguladığı yaptırımların ardından başta Kıbrıs, Macaristan ve Yunanistan olmak üzere bazı Avrupa Birliği ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye çalışıyor.

İlgili haberler