Tikrit'i IŞİD'den geri almak için çatışmalar sürüyor

Telif hakkı Reuters

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in elinde bulunan Irak'ın Tikrit kenti ve çevresinde IŞİD'le şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Irak ordusu ve Şii milisler şehirdeki hedeflere saldırırken, ordunun ilerleyişinin IŞİD'in yol kenarlarına döşediği bombalar nedeni ile yavaşladığı bildiriliyor.

El Duur, el Zuhur, Kadisiye bölgeleri ile şehrin güneyindeki Eğitim Hastanesi çevresinde çatışmaların yaşandığı bildiriliyor.

IRAK ORDUSU IŞİD'İ TİKRİT'TEN SÜREBİLECEK Mİ?

ABD öncülüğündeki koalisyon Tikrit'teki çatışmalarda Irak ordusuna destek vermezken, İranlı komutanların operasyonun koordinasyonunda yer aldığı bildiriliyor.

Koalisyon adına Washington Post'a konuşan bir kaynak ise koalisyonun destek vermediğini çünkü Iraklı yetkililerin böyle bir talebinin olmadığını söyledi.

TİKRİT HAREKATI NEDEN ÖNEMLİ?

Pazar günü başlayan saldırılarda Irak hava kuvvetleri helikopterleri ve savaş uçaklarının da yer aldığı söylenirken, İran savaş uçaklarının operasyonda varlık gösterip göstermediğine dairse somut bir bilgi yok.

Selahaddin vilayetinde bulunan Samarra Operasyon Komutanlığı'ndan bir kaynak, BBC'ye Irak ordusu personeli ile, İran destekli Şii milis kuvvetleri beraber savaşıyor. Aynı kaynak El Duur'un 20 kilometre doğusunda bulunan Hamrin bölgesinin de ele geçirildiğini söyledi.

Çatışmalar sırasında IŞİD militanları tarafından araçla yapılmak istenen iki intihar saldırısı girişimi olduğu söyleniyor. IŞİD üyeleri vurulurken, araçlar da birliklere ulaşmadan patlatıldı.

Telif hakkı BBC World Service

Şii milisler kim?

Haşid Şaabi (Halk Seferberliği) isimli milis grubu operasyonda önemli rol oynuyor. Bu grup düzinelerce Şii milisten oluşuyor.

Bu grup 2014 yılında IŞİD'in Irak'ın kuzeyinde ilerleyişi karşısında Irak ordusunun gerilemesi nedeniyle Şiilerin liderlik ettiği hükümet tarafından kuruldu.

Irak Şiilerinin ruhani lideri Ayetullah Ali Sistani savaşma çağrısı yaptığında binlerce Şii gönüllü oldu.

İran grup için mali destek, silah ve askeri danışmanlık sağlıyor. İran'ın grup içinde bazı birlikleri doğrudan kontrol ettiği de söyleniyor.

Haşid Şaabi'nin başında ise İranlı komutan General Kasım Süleymanş'ye yakın duran Cemal Cafer Muhammed var.

Bu milisler hakkında Sünni sivilleri evlerinden ettikleri, acımasızca davranarak kıyımlar gerçekleştirdikleri yönünde haberler de geliyor.

İlgili haberler