Netanyahu: İran nükleer anlaşmasına uygulanabilir bir alternatif önerdim

Telif hakkı AP

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada muhtemel bir İran nükleer anlaşmasına "uygulanabilir bir alternatif" önerdiğini söyledi.

Netanyahu'nun açıklaması, ABD Başkanı Barack Obama'nın "İsrail lideri İran'n nükleer silahlanmasını engelleyecek uygun bir alternatif sunmadığı" beyanının ardından geldi.

Obama, Netanyahu'nun konuşmasında "Yeni hiçbir şey olmadığını" söylemişti.

OBAMA: NETANYAHU'NUN TEK ÖNERİSİ ÇÖZÜMSÜZLÜK

İsrail'e döndükten sonra bu konuda yazılı bir açıklama yayımlayan Başbakan Netanyahu, Kongre'de İran'ın nükleer bomba üretmesini zorlaştıracak bir öneride bulunduğunu savundu:

"Uygulanabilir bir alternatif sundum. Önerim, müzakerelerin düşmesi halinde İran'ın nükleer silah üretebileceği süreci uzatacak kısıtlamalar öngörüyordu."

Şu an öngörülen koşullarda İran'ın en az bir yıl boyunca uranyum üretirse nükleer bir silah yapabileceği belirtiliyor.

Netanyahu'nun Washington ziyareti: ABD-İsrail ilişkilerinde ilklerin krizi Tıklayın

Netanyahu önerisinin ayrıca "İran'ın dünya çapında desteklediği terörizmi, komşularıyla gerginliklerini ve İsrail'in yok edilmesi çağrısını durduracağını" söyledi.

İsrail başbakanı Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden konuşmasıyla ilgili çok destekleyici dönüşler aldığını kaydetti.

Netanyahu "Edindiğim izlenim, benim önerimin neden daha iyi olduğunu ve neden masadaki anlaşmaya alternatif olduğunu daha iyi anladıkları" dedi.

Batı İran'ın nükleer silah üretmesinden korkuyor. İran ise nükleer tesislerini enerji üretimi ve tıbbi araştırmalar gibi barışçıl amaçlar için kullandığını söylüyor.

İran ile ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya Kasım 2013'te geçici bir anlaşmada uzlaşmıştı. Devam eden müzakerelerle İran'ın tartışmalı nükleer programında Mart sonunda bir uzlaşmaya varılması ve anlaşmaya 30 Haziran'da son şeklinin verilmesi bekleniyor.

İlgili haberler