Ukrayna'da kömür madeninde şiddetli patlama

Telif hakkı Getty

Ukrayna'da isyancı güçlerin elindeki Donetsk bölgesinde bulunan Zasyadko kömür madeninde şiddetli bir patlama meydana geldi. Çok sayıda madencinin ölmüş veya mahsur kalmış olmasından korkuluyor.

Ajans haberlerine göre Ukrayna Parlamentosu Başkanı Volodymyr Groysman, gün doğmadan önce meydana gelen patlamaya ilişkin ilk açıklamasında 32 kişinin can verdiği belirtti daha sonra rakamı değiştirip yalnızca bir kişinin öldüğünü teyit ettiklerini söyledi.

Groysman, madendeki 30'dan fazla kişiye de henüz ulaşılamadığını ifade etti.

BBC'ye konuşan bir muhalif yetkili de en az 33 kişinin öldüğünü, yaklaşık 30 kişiden de haber alınamadığını kaydetti.

Donetsk'teki isyancı güçlerle yandaş haber ajansı DAN ise, 73 madencinin hala yeraltında mahsur olduğunu bildirdi.

Patlamayla ilgili ayrıntılar gelmeye devam ederken yerel maden güvenliği kurumunun başkanı Vladimir Tsymbalenko, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, kurtarma ekiplerinin madene henüz ulaşmadığını bildirdi.

'Grizu patlaması'

Tsymbalenko, herhangi bir kurtarma çalışmasına girişilmeden önce madendeki zehirli gazların boşaltılması gerektiğini söyledi. Bir sendika yetkilisi madende grizu patlaması olduğunu söyledi.

Maden güvenliği açısından zayıf bir sicile sahip olan Ukrayna'da bu tür kazalar ender olaylar değil.

Donetsk bölgesi kış ayları boyunca isyancı güçlerle hükümet birlikleri arasında yoğun çarpışmalara sahne oldu.

Ancak maden sendikası yetkilisi Mikhail Volynets, Ukrayna televizyonuna yaptığı açıklamada maden ocağının bulunduğu bölgede son günlerde herhangi bir çatışma olmadığını söyledi.

Ukrayna'da çarpışmaların başladığı geçen yılın Nisan'ından bu yana ekonomi büyük bir gerilemeye girdiyse de, çatışma alanındaki kömür madenlerinin birçoğu faaliyetlerini sürdürüyor.

Zasyadko kömür madeni, bölgedeki daha yeni ve daha iyi donanımlı ocaklardan biri olarak tanımlansa da, 2007 Kasım'ında ülkenin en büyük kazası bu madende meydana gelmiş; 101 madenci can vermişti.