#Türkiyeninyarısıkadınama eşitsizlikler büyük

Yardımcı Doçent Doktor Ayşe Dayı Telif hakkı v

Türkiye'de toplumda genel olarak kadına bakış, üniversite yurdu çevresinde karşılaştıkları taciz olayları ve Özgecan Arslan cinayeti.

Bütün bunlar birleşince İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencileri, hocaları ve personeli artık duyarsız kalamadı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü de yaklaşınca sosyal medyada kampanya başlattılar.

Telif hakkı v

Toplumsal Cinsiyet Çalışma Grubu'nda öğrenci ve hocalarla oluşan fikrin, Pozitif duruş ve Sosyal Hizmet Kulübü öğrencilerinin katılımıyla da olgunlaştığını söylüyorlar. Kampanyanın adı #Türkiyeninyarısıkadınama.

Telif hakkı v

Bu etiketle yürütülen sosyal medya kampanyasına katılanlar, pankartlarda #Türkiyeninyarısıkadınama dedikten sonra cinsiyet eşitsizliğini vurguluyor ve çektirdikleri fotoğrafları bu etiketle Twitter ve Facebook'ta paylaşıyor.

Telif hakkı c

29 Mayıs Üniversitesi öğrencilerinden Kübra Kaşıkçı, "Kampanyaya bi kaç ay önce okul yurdumuzun etrafındaki taciz olaylarıyla karar verdik. Kampüsümüz Üsküdar'da fakat yurdumuz Ümraniye'de iş merkezlerinin olduğu bir yerde. Birçok kız öğrenci etraftan çoğunlukla sözlü tacize uğradı. Fiziksel tacizler de oldu." diyor. Kaşıkçı öğrencilerin talebiyle okul yönetimi yurt ve kampüs arasındaki servisleri sıklaştırdığını, yurt çevresinde güvenliği sağlamak için adımlar atıldığını vurguluyor.

Telif hakkı v

Diyanet Vakfı'na bağlı üniversitenin yönetimi de kampanyaya destek veriyor. Kaşıkçı projelerini okul yönetimine sunduklarında yönetimin "Arkanızdayız" dediğini vurguluyor.

Telif hakkı v
Telif hakkı c
Telif hakkı v

İlgili haberler