IŞİD'in elindeki Suriye petrol rafinerisine saldırı: En az 14 ölü

Telif hakkı BBC World Service

Suriye'nin kuzeyinde Tel Abyad yakınında bulunan IŞİD kontrolündeki petrol rafinerisi ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin hava saldırısına hedef oldu. Saldırıda en az 14 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Şam yönetimine karşı mücadele eden muhalifler, rafineri bombardımanında ölenlerin, tesislerde çalışan kişilerle, cihatçılar olduğunu belirtti.

Saldırıdan sonra ateşten top gibi havaya yükselen yangının görüntülendiği videoyu yayımlayan, "Rakka Sessizce Katlediliyor" adlı yerel muhalif grup, koalisyon uçaklarının dün gece Türkiye sınırı yakınındaki Rakka'daki el Munbetih köyü yanında bulunan rafineriyi hedef aldığını bildirdi.

Öldürülen 14 IŞİD militanından üçünün Suudi Arabistan ve Mısır'dan olduğu belirtildi. Ağır yaralanan diğer 9 militanın Rakka'daki hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, saldırıda siviller de dahil 30 dolayında kişinin öldüğünü duyurdu.

IŞİD'in Suriye ve Kerkük'te ilerlemesinde, rafinerileri ve petrol yataklarını ele geçirmesi önemli rol oynadı.

Örgüt, geçen yıl petrol ve petrol ürünlerinin yerel kaçakçılara satışından 100 milyon dolar kadar bir para kazanmıştı. Yerel kaçakçılar petrol ve petrol ürünlerini Suriye hükümetiyle komşu ülkelere satıyor.

Ancak ABD yetkilileri, hava saldırıları yüzünden grubun petrolden elde ettiği kazancın azaldığını belirtiyor.

Koalisyon güçlerinin dün öğleden sonra da İdlib'de Nusra Cephesi'ni hedef alan hava saldırıları düzenledikleri bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye sınırı yakınındaki Atmeh'de bulunan Nusra Cephesi üssünün isabet aldığını ve dördü yabancı olmak üzere 9 örgüt üyesinin öldürüldüğünü belirtti.

Telif hakkı BBC World Service