Başçı sunumunda 'Piyasa faizlerini düşürmenin yolunu' anlattı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı bir toplantıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir sunum yaptı.

Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından Erdem Başçı'nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı terk ettiği, Ali Babacan'ın ise Başçı'dan yaklaşık yarım saat sonra Saray'dan ayrıldığı belirtildi.

Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmasa da Merkez Bankası Başkan Başçı'nın sunum metnini internet sitesinde kamuoyu ile paylaştı.

130 sayfalık sunumda dikkat çeken bölümler faiz politikasına dair yapılan analizler oldu.

Başçı, 'Piyasa faizlerini düşürmenin yolu' başlığıyla hazırlanan görselde 4 ana maddeye dikkat çekti:

  • İstikrar ve güven artırıcı adımlar
  • Mali disiplin (kamu borç yükünün hafifletilmesi)
  • Fiyat istikrarına odaklı bir para politikası duruşu
  • Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primi düşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir
Telif hakkı BBC World Service

Türk Lirası'nın değeri konusunda ise Merkez Bankası'nın kullandığı görselde para politikasının gevşeyeceğine -yani faizlerin düşürüleceğine dair- beklentilerin arttığı dönemlerde TL'nin değer kaybettiği ifade ediliyor.

Buna karşılık, faiz artırımı anlamına gelebilen para politikasında sıkılaşma eğiliminin ise TL'ye değer kazandırdığı vurgusu yapılıyor.

TL'de yaşanan değer kaybının enflasyona da olumsuz yansıdığı hatırlatılan sunumda zayıf TL ile birlikte 'İthal mal fiyatları kanalından enflasyonda yükseliş' olduğu ifade ediliyor.

'Faiz hassasiyeti'

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise toplantıda "Sayın Cumhurbaşkanımızın faiz ve üretime yönelik hassasiyetleri üzerinde durulmuştur" ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Türkiye'de ekonomi temellerinin sağlam olduğu, 'güven ve istikrar' ortamının muhafaza edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Sürecin tüm ekonomik birimler tarafından yakından izlendiği ve gerekli tedbirlerin de alındığı vurgusu açıklamada yer alıyor.

İlgili haberler