IŞİD Suriye - Türkiye sınrındaki Kürt kenti Serekaniye'ye saldırdı

Telif hakkı reuters

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Türkiye sınırında bulunan Suriye'nin Kürt nüfus ağırlığı olan Serekaniye kentine saldırdı.

Arapça ismi Rasulayn olan ve Suriye'deki iç savaş başlamadan önce yaklaşık 55 bin 200 kişinin yaşadığı şehir, Kürtlerin yanı sıra Süryani Hristiyanlar, Ermeniler ve Çeçenlerden oluşan farklı Suriye azınlıklarına ev sahipliği yapıyordu.

Türkiye - Suriye sınırında bulunan Serekaniye, Ceylanpınar sınır kapısına da en yakın yerleşim yeri.

Kürt milislerden oluşan Halk Savunma Güçleri (YPG) ile IŞİD arasındaki çatışmada her iki tarafın da ağır kaybı olduğu bildiriliyor.

IŞİD militanlarının dün gece geç saatlerde, ağır silahlarla birlikte saldırılara başladığı belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin YPG kaynaklarından aldığı bilgiye göre IŞİD dün gece tank ve havan toplarıyla ve yüzlerce militanıyla YPG’nin kontrolündeki Serekaniye’nin 25 kilometre batısında bulunan Til Enzir köyü ile Serekaniye güneyindeki Mınacır'a saldırdı.

Kürt yetkililer, YPG ve IŞİD militanları arasında çıkan çatışmalarda en az 10 IŞİD militanının öldürüldüğünü ifade etti. YPG'nin de çatışmalarda kayıp verdiği belirtilse de kaç kişinin öldüğüne dair bir bilgi verilmedi.

YPG'lilerin çatışmalarda ölenlere dair verdiği bilgiler henüz bağımsız kaynaklarca teyit edilemiyor.

Rakka'dan takviye

Öte yandan bazı köylerin ve stratejik bir tepenin IŞİD’in eline geçtiği öğrenildi.

YPG, Haseke’den takviye kuvvet getirirken,IŞİD'in ise Rakka ve Teabyat'tan takviye kuvvet getirdiği tahmin ediliyor.

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi grubuna göre saldırılar kentin batı ve güneyindeki tarım alanları civarına yoğunlaşıyor. Associated Press haber ajansına konuşan grubun direktörü Rami Abdurrahman Rasulayn'ın batısındaki Til Gazir köyünün IŞİD'in eline geçtiğini söyledi.

IŞİD haftalar boyunca yine Türkiye sınırında bulunan Kürt kenti Kobani'ye saldırmış, ancak ABD öncülüğündeki koalisyonun da desteği ile kentten çıkarılmıştı.

İlgili haberler