Ferguson emniyet müdürü istifa etti

Telif hakkı AP

ABD Adalet Bakanlığı'nın Ferguson polisi ve yargısı hakkında "rutin bir şekilde ırkçı önyargılarla hareket ettiği" açıklamasının ardından, Ferguson Emniyet Müdürü Thomas Jackson istifa etti.

Ferguson'da geçen yaz 18 yaşındaki Michael Brown isimli genç beyaz bir polis olan Darren Wilson tarafından vurulmuştu. Brown'un vurulması kentte haftalar süren bir öfke dolu protestolara neden olmuştu. Kasım ayında ise polis memurunun eylate düzeyinde yargılanmasına gerek olmadığı hükmü verilmişti. Bu karar da geniş çaplı protestolara neden olmuştu.

Protestolarda emniyet müdürünün istifası talep edilmiş fakat Thomas Jackson bu çağrılara direnmişti.

Adalet Bakanlığı olayların ardından bir sivil haklar soruşturması başlatmış ve "rutin bir şekilde ırkçı davranıldığı" sonucuna varmıştı.

TIKLAYIN Ferguson polisi 'rutin şekilde ırkçı davranıyor'

Bakanlığın raporu kapsamında bazı polis yetkililerinin de istifa ettiği öğrenildi.

İstifa mektubunda "Bu kente sizlerle birlikte hizmet etmek bir onur ve ayrıcalıktı" ifadeleri yer aldı.

2010 yılından beri görev yapan müdürün istifası 19 Mart tarihi itibariyle geçerli olacak.

Ferguson Belediye Başkanı James Knowles, emniyet müdürü Jackson'ı "onurlu bir adam" olarak tanımladı ve Jackson'ın uzun süren ruhi arayışların ardından istifa ettiğini söyledi.

Missouri eyaletine bağlı şehrin nüfusu 21 bin ve nüfusun çoğunu siyahlar oluşturuyor. Ancak polis merkezinde yalnızca üç siyah polis memuru çalışıyor.

İlgili haberler