Waterloo tasarımlı madeni 2 euroya Fransa'dan itiraz

Telif hakkı BBC World Service

Waterloo Savaşı'nı temsil eden tasarımıyla, yeni madeni 2 eurolar Brüksel'de bölünme yarattı.

Tasarımda Brüksel yakınında bulunan Waterloo'daki Aslan Tepesi'nin çizimi yer alıyor. Belçika 18 Nisan 1815'te bu bölgede yaşanan savaşı anmak amacıyla yeni tasarımı sunmuştu.

Ancak Fransa hükümeti, yeni madeni 2 euronun "bazı Avrupalılar açısından olumsuz simgeler taşıdığını" belirterek tasarıma itiraz etti.

Fransa'nın mektubunda, Napolyon'un yenildiği Waterloo Savaşı'nın, sadece bir askeri savaş olmanın ötesinde, Avrupa'nın ortak belleğinde özel bir anlamı olduğu belirtildi.

Mektupta, "tam da Euro Bölgesi hükümetlerinin birlik ve işbirliğini güçlendirmeye çalıştıkları bir dönemde, yeni 2 euroların Fransa'da hoş olmayan tepkiler yaratabileceği" uyarısında bulunuldu.

BBC'nin Brüksel muhabiri Chris Morris, 21. yüzyılda Waterloo kavramına bu derece ağır anlamlar yüklenmesine herkesin katılmadığını belirtiyor.

Bir diplomat, 200 yıl sonra bir bozuk para üzerinde resmedilen bir tepenin Paris'te bunca tepki uyandırmasından hayrete düştüklerini söyledi.

Şimdi Belçika'nın söz konusu 2 euro üzerindeki tasarımı geri çekip çekmeyeceğine ya da değiştirip değiştirmeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

Eğer Belçika tasarımı değiştirmeme kararı alırsa, yeni madeni 2 euroların basılıp basılmayacağına Euro Bölgesi üyeleri arasında çoğunluk oyuna göre karar verilecek.