IŞİD'e katılan İngiliz kızın babası: Polisi ve öğretmenleri uyardım

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katılmak için Suriye'ye giden İngiltere vatandaşı dört kızdan ilkinin adının Sharmeena Begum olduğu açıklandı.

İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Begum'un babası Muhammed Uddin, annesinin geçen yılın Ocak ayında ölümünün ardından kızının hassas bir dönemden geçtiğini, onu kendi çıkarları için kullananların da bu durumdan faydalandığını söyledi.

Uddin ayrıca polisi ve kızının okulundaki öğretmenleri de, daha sonra kaybolarak Suriye'ye giden üç kız hakkında uyardığını da belirtti.

Begum'un babası kızının Türkiye'de birkaç gün kaldıktan sonra Suriye'ye geçtiğini düşünüyor.

Londra'nın doğusundaki Bethnal Green bölgesinde yaşayan 15 yaşındaki Sharmeena Begum'un Aralık ayında İngiltere'den ayrıldığı düşünülüyor.

Telif hakkı Londra Emniyeti

Sharmeena Begum, geçen ay Suriye'ye giden diğer üç İngiliz kızın (15 yaşındaki Shamima Begum ve Amira Abase ile 16 yaşındaki Kadiza Sultana) yakın arkadaşı.

'Geri dönmeyeceğim'

Daily Mail gazetesi, Begum'un evinden ayrıldıktan iki hafta sonra babasını arayarak "İslam Devleti'ndeyim. Geri dönmeyeceğim" dediğini aktardı.

İngiliz dört kızın da halen IŞİD'in Suriye'deki merkezi Rakka'da oldukları sanılıyor.

Begum'un ardından diğer üç kız 17 Şubat Salı akşamı Londra'nın Gatwick Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları uçağıyla Türkiye'ye gitmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD'e katılan kızlara yardım eden kişinin yakalandığını, bu kişinin örgüt karşıtı koalisyonda olan bir ülkenin istihbarat servisi için çalıştığını söylemişti.

İlgili haberler