Saldırıya uğrayan Yahudi marketi yeniden açıldı

Telif hakkı AFP
Image caption İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve marketten ilk ürününü alıyor.

Paris'te cihat yanlısı bir saldırganın dört kişiyi öldürdüğü Yahudi süpermarketi saldırının ardından bugün tekrar açıldı.

Saldırgan Amedy Coulibaly, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırının ardından koşeri basarak dört kişiyi öldürmüştü. Coulibaly Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'e bağlılık bildirmişti.

VİDEO - COULIBALY: EYLEMLERİMİZ TAMAMEN MEŞRU

Marketin işletmesi yaptığı yazılı bir açıklamada "Yeniden açılışımızla bir kez daha teyit ediyoruz ki yaşam her zaman barbarlıktan daha güçlü olacaktır" dedi.

Telif hakkı AFP

Coulibaly'nin rehin aldığı kişileri kurtarmak için özel harekatın operasyon yaptığı market baskın sırasında hayli zarar görmüştü. Geniş çaplı bir bakımdan geçen marketin açılışına ülkenin içişleri bakanı da katıldı.

FRANSA'NIN EN ÇOK ARANAN KİŞİSİ: HAYAT BOUMEDDIENNE

Marketin işletmecilerinden Laurent Mimoun, "Saldırı karşısında şoka girdik ama tekrar açılmamayı bir an bile düşünmedik" dedi.

Süpermarkette çalışanlar işe yeni başlamış durumda. Saldırıdan kurtulan çalışanlar ise süpermarket zincirinin başka bir mağazasında işe dönüp dönmemeyi seçmek konusunda serbest bırakılmış.

İlgili haberler