Kürt yönetimi Şii milislerden kaygılı

Telif hakkı v

Irak Kürdistan Yönetimi İstihbarat Başkanı Masrur Barzani Irak Ordusu'yla birlikte IŞİD'e karşı savaşan İran destekli Şii milislerden kaygılı olduklarını söyledi.

Barzani BBC'ye yaptığı açıklamada Şii milislerin kullanılmasının Sünnilerle gerilimi arttırarak IŞİD'den daha büyük bir sorun yaratabileceğini kaydetti.

20 bin dolayında Şii milis ve 3 bin Irak Ordusu askeri Tikrit kentini IŞİD'in elinden almaya çalışıyor.

Ancak Iraklı yetkililer sivil ve asker kaybını en aza indirmek için kentin çevresindeki operasyonları askıya aldıklarını açıkladı.

Yetkililer IŞİD militanlarının kentin merkezindeki bir bölgede sıkıştırıldığını duyurdu.

Barzani, Halk Seferberlik Milisleri adı verilen İran destekli Şii milislerin kullanılması nedeniyle Bağdat hükümetini eleştirdi.

Barzani, "Bu IŞİD'den daha büyük bir sorun yaratacak. IŞİD'le hepimiz savaşmalıyız, ancak farklı mezhepler, dinler ya da etnik gruplar arasında intikam saldırıları başlarsa bu çok daha zor bir sorun haline gelir" dedi.

Şii milis liderleri IŞİD militanlarının ve IŞİD'le birlikte savaşan Sünni aşiret güçlerinin geçen Haziran'da çoğu Şii 700 Irak askerini öldürmelerinin intikamının alınacağını söyelmişti.

Ödeme rahatsızlığı

BBC'nin Kuzey Irak'taki Muhabiri Jim Muir, Barzani'nin ayrıca Bağdat yönetiminin Şii milisler ve IŞİD'in elindeki bölgelerin yönetimlerine ödeme yaparken, IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerine ve Kürdistan'a para vermemesine kızgın olduğunu söylüyor.

Barzani, "Irak hükümeti IŞİD'in denetimi altındaki Musul'a para veriyor, Anbar'a para veriyor. Neden müttefikleri Kürdistan'a para vermiyorlar? Neden biz gereken desteği almıyoruz" dedi.

Irak'taki merkezi yönetim, kuzeydeki Kürt bölgelerine petrol üretimindeki tartışma nedeniyle para göndermiyor.