İsrail'de seçimin net galibi yok

Telif hakkı c

İsrail'de Başbakan Benyamin Netanyahu ve muhalif Siyonist Hareket'in başbaşa geçen seçim yarışının net bir galibi yok.

Netenyahu ve partisi Likud birçok kişinin beklediğinden daha iyi bir sonuç elde ederken sandık başı anketleri her iki tarafın da, 120 üyeli İsrail Parlamentosu Knesset'te 27 sandalye elde ettiğini gösteriyor.

Bu sonuçlarla her iki tarafın da hükümet kurmak için diğer partilerin desteğine ihtiyacı olacak.

Başbakan Netanyahu Likud'un genel merkezinde yaptığı konuşmada oylamayı "büyük zafer olarak" tanımladı.

Coşkulu Likud taraftarlarına konuşan Netanyahu bu başarının "her şeye rağmen" elde edildiğini söyledi ve İsrailli seçmenlere seslenerek "Hepiminiz benim için önemlisiniz dedi.

Netanyahu'dan sağcı partilere çağrı

Netanyahu ayrıca "ulusal kamp" olarak tanımladığı sağcı partilerin liderlerine "vakit geçirmeden hükümet kurulması" çağrısında bulundu.

Siyonist Birlik lideri İzhak Herzog da yeni hükümeti kendisinin kuracağına inandığını söyledi.

Sonuçların henüz kesinleşmediğine dikkat çeken Herzog, "Bugün inanılmaz bir başarı yakaladık. İsrail için gerçekten sosyal anlayışlı bir hükümet kurmak için elimden geleni yapacağım." dedi.

Kesin sonuçların bu sabah saatlerinde alınması bekleniyor.

Sonuçlar kesinleşince İsrail Cumhurbaşkanı hükümet kurma şansının en yüksek olduğunu düşündüğü lidere bu görevi verecek.

Telif hakkı AFP

BBC Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen, Netanyahu'nun erkenden zafer açıklaması yapmasının, küçük partiler arasında Herzog'dan daha çok destek bulabileceğine yönelik inancından kaynaklandığını söylüyor.

Sandık başı anketlerine göre İsrailli Arap partilerinin seçik ittifakı Birleşik Arap Listesi 13 sandalye kazandı ve hükümete girmeyeceklerini açıkladılar.

İlgili haberler