Tsipras'tan AB'ye yanıt: Bizi korkutamazsınız

Aleksis Tsipras Telif hakkı Reuters

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, yoksullara gıda kuponu dağıtılmasına ve bedava elektrik verilmesine imkan veren yasa tasarısına Avrupa Birliği'ndeki ortaklarından gelen eleştirilere sert tepki gösterdi ve hükümetinin, ülkeye kredi sağlayanlarca korkutulamayacağını söyledi.

İngiltere'de yayın yapan Channel 4 televizyonuna göre, AB'nin Yunanistan'ı izleme komisyonundan Declan Costello, Atina'ya "tek yanlı kararlar almaması gerektiği" çağrısını yapmıştı.

Channel 4 muhabirine göre, Costello, Atina'ya yazdığı mektupta, "İzlenecek politika konusunda gerektiği şekilde danışılması ve reform çabalarında tutarlılık gereğini" vurguladı; üzerine eğilinmesi gereken çeşitli konular olduğunu, bunların kapsamlı ve uyumlu bir paket bağlamında ele alınmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Costello, "bunun tersine hareket etmek tek yanlı davranmak olur ve bölük pörçük adımlar, yapılmış taahhütlere uygun düşmez." dedi.

Tsipras, parlamentoda milletvekillerine yaptığı konuşmada, "bir insanlık kriziyle başetmenin tek yanlı hareket olduğunu söyleme küstahlığında bulunan kişilere ne denebilir? Yunanistan'da binlerce ev elektriksizlikten donsun diye bizden bu tasarıları dondurmamızı istiyorlar. Bizi korkutmak için bunu yapıyorlarsa, yanıtımız şu: Bizi korkutamazsınız." dedi.

Günün ileri saatlerinde oylanacak olan "insani kriz yasası"nın muhalefetin de desteğiyle parlamentodan kolayca geçmesi bekleniyor.

Bu arada Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'la ilgili tartışmaların, borçlar üzerinde değil, ülke ekonomisine rekabet gücünün yeniden nasıl kazandırılabileceği üzerinde odaklanması gerektiğini söyledi.

İlgili haberler