Netanyahu: Filistinlilerle iki devletli çözüm istiyorum

Telif hakkı AFP

Seçim kampanyasında Filistin devletinin kurulmasına izin vermeyeceğini söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, söylemini yumuşattı.

Amerikan MSNBC Televizyonu'na konuşan Netanyahu, İsrail-Filistin sorununa iki devletli bir çözüm bulunmasını istediğini söyledi.

"Ben tek devletli bir çözüm istemiyorum. Sürdürülebilir, barışçıl bir iki devletli çözüm istiyorum. Ancak koşullar değişmeli" diyen Netanyahu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Altı yıl önce Bar Ilan Üniveritesi'nde yaptığım konuşmada, silahsızlandırılmış ve İsrail'i Yahudi devleti olarak tanıyan bir Filistin devleti kurulması çağrısı yapmıştım. Politikamı değiştirmedim."

İsrail Başbakanı, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın İsrail'i bir Yahudi devleti olarak tanımayı reddettiğini hatırlattı. Abbas'ın İsrail'in var olma hakkını tanımayan Hamas'la birlik hükümeti kurduğuna da dikkat çekti.

Netanyahu, seçim kampanyasının sonunda ırkçılığa varan bir söylem geliştirdiğine yönelik iddiaları ise reddetti.

Aynı zamanda sağcı Likud Partisi'nin de lideri olan Netanyahu seçim günü Facebook sayfasına yüklediği video mesajında, "Sağcıların iktidarı tehlikede. Arap seçmenler sürüler halinde sandıklara gidiyor. Sol örgütler de onları otobüslerle taşıyor" yazmıştı.

Likud Partisi İsrail'deki genel seçimi sürpriz bir farkla kazanmış, 120 üyeli İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) 30 sandalye elde etmişti.

Obama iki gün sonra kutladı

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama İsrail'deki seçimden iki gün sonra Netanyahu'yu arayarak seçim zaferi nedeniyle kutladı.

Telif hakkı AFP

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Obama görüşmede ABD'nin İsrail'le yakın askeri işbirliğine önem verdiğini; istihbarat ve güvenlik alanlarında da yakın işbirliğini süreceğini belirtti.

İki lider, İsrail-Filistin meselesinin çözümü dahil bir dizi bölgesel sorunla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunmayı sürdürme kararı aldı.

Obama ABD'nin soruna iki devletli bir çözüm bulunmasına ilişkin taahhüdünü yineledi.

ABD Başkanı Netanyahu'ya ayrıca İran'la, bu ülkenin nükleer silah sahibi olmasını önleyen kapsamlı bir anlaşmaya varmaya odaklandığını söyledi.

İlgili haberler