Suriye: Haseke'de Nevruz kutlamalarında saldırılar

Telif hakkı Reuters

Suriye'nin kuzeyindeki Haseke kentinde Nevruz kutlamaları sırasında düzenlenen bombalı saldırılarda 33 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

İki saldırıda ölenlerin beşinin çocuk olduğu, çok sayıda kadının da yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Saldırıların intihar eylemlerince düzenlendiği yönünde haberler geliyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Asya Abdullah, saldırıları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün düzenlediğini söyledi.

IŞİD'in Rojava bölgesinde sürekli saldırılar düzenlediğini hatırlatan Abdullah, "IŞİD kadın, çocuk, sivil demeden insanları katlediyor" dedi.

Abdullah, Haseke'deki iki hastaneye kaldırılan yaralılar için acil kan çağrısı yaptıklarını belirtti.

Bazı yaralılar ise Kamışlı, Amude ve Dırbesi kentlerindeki hastanelere götürülüyor.

'Nevruzu topluca kutlamayın'

Saldırılar sonrası Kürt yetkililer Suriye'nin kuzeyinde halka toplu Nevruz kutlamalarını yapmamaları çağrısında bulundu.

Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye ve Irak sınırındaki Haseke vilayeti, stratejik açıdan önemli bir bölge.

Vilayetin aynı adlı en büyük kenti ise PKK çizgisindeki PYD'nin askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) kontrolü altında.

YPG güçleri son haftalarda ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının da etkisi ile IŞİD militanları karşısında önemli kazanımlar elde etmişler ve örgütün bazı ikmal hatlarını kesmişlerdi.

Ancak IŞİD Haseke vilayetinin bir bölümünü kontrol altında tutuyor.

YPG güçleri, yine koalisyon güçlerinin hava saldırılarının katkısı ile dört ay süren yoğun çatışmaların ardından IŞİD güçlerini yenilgiye uğratmış ve Ocak'ta Türkiye sınırı yakınındaki Kobani kentinde kontrolü sağlamıştı.

İlgili haberler