Hollanda, Roma'da tahrip edilen çeşme için para gönderdi

Telif hakkı n

Hollanda, Feyenoord futbol takımı taraftarlarınca tahrip edilen Roma'daki tarihi Barçaccia Çeşmesi'nin tamiri için gerekli olan parayı İtalya'ya gönderdi.

Barçaccia Çeşmesi'nin yanı sıra Roma'daki diğer kültürel mirası korumak için de kullanılacak paranın miktarı açıklanmadı.

Hollanda'nın Feyenoord takımı taraftarları Roma takımı ile 19 Şubat'ta oynana UEFA Avrupa Ligi karşılaşması sonrası olay çıkarmıştı.

Hollandalı bir grup taraftar, 1 - 1 sona eren karşılaşma sonrası Roma'nın ünlü İspanya Meydanı'ndaki mağaza ve araçlara hasar verdi. 10 kadar polisin ve 3 taraftarın yaralandığı olaylarda 17. yüzyıldan kalma Barçaccia Çeşmesi de zarar görmüştü.

Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino, kentin tarihi ve turistik merkezlerinde meydana gelen zararı Hollanda Büyükelçiliği'nin karşılamasını istemişti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Feyenoord taraftarlarının tarihi eserlere yönelik saldırısı ve çıkardıkları olaylar nedeniyle özür dilemişti.

Telif hakkı n

Feyenoord Taraftar Derneği de sorumluların bulunması için araştırma başlatmıştı.

Aralarında Prenses Christina, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Abutalip ve Hollanda'nın Roma Büyükelçisi Michiel den Hond'un da bulunduğu gönüllüler ise, Roma'daki tarih eserlerin onarılması için bir dernek kurdu.

"Barçaccia'yı Kurtaralım" adıyla kurulan dernek, tarih eserlerin restorasyonu için yardım toplamaya başladı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Barçaccia Çeşmesi'nin tamiri için gereken paranın kendileri tarafından karşılandığını açıkladı.

Koenders, paranın Hollanda'nın Roma Büyükelçiliği tarafından ödendiğini bildirdi. Ancak paranın miktarı konusunda bilgi vermedi.

Hollandalı bakanın açıklamasına göre, ödenen para Barçacia'yı Kurtaralım Derneği'nin kontrolünde harcanacak.

Para, yalnızca İspanyol Merdivenleri'nin ayak ucundaki çeşmenin tamiri için değil, Roma'daki diğer kültürel mirasın korunması için de kullanılacak.

Bir süre önce restore edilen "Çirkin Gemi" anlamındaki Barçaccia Çeşmesi'nde yaklaşık 75 bin Euro'luk bir hasar meydana geldiği tahmin ediliyor.