'Salgının birinci yılında Ebola ile mücadele henüz bitmedi'

Telif hakkı MSF

Batı Afrika'da Ebola salgını olduğunun resmen ilan edilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Uluslararası yardım kuruluşları, salgının yıldönümünde Ebola ile mücadelenin henüz sona ermediği uyarısında bulundu.

Ebola salgınında, çoğu Gine, Sierra Leone ve Liberya'da olmak üzere 10 binden fazla kişi öldü.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Ocak ayı sonunda "Ebola salgınıyla mücadelede yeni bir aşamaya ulaşıldığı" şeklindeki açıklaması, iyimserlik havası yaratmıştı.

Ancak salgınla mücadeleye öncülük eden Médecins Sans Frontières (Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü), o tarihten bu yana Ebola hastası sayısında önemli sayıda azalma olmadığını bildirdi.

Örgüt, Ebola salgınıyla, sağlık ve yardım sistemlerinin olağanüstü durumlarda ne denli yavaş harekete geçtiğinin açık bir şekilde görüldüğünü kaydetti.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, yardım kuruluşlarının ve hükümetlerin tıbbi yardımlara çok fazla odaklandıklarını, salgından etkilenen toplumlarla yeterince ilgilenmedikleri kabul etti.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü de, bazı çalışanlarının hala Ebola'nın gerçek bir tehlike olduğunu kabul etmeye yanaşmayan insanların saldırganca davranışlarına hedef olduğunu bildirdi.

Telif hakkı Reuters

BM'den 'Hata yaptık' itirafı

BM Ebola Grubunun başkanı İsmail Ould Şeyh Ahmed de, salgının başlangıcında hata yaptıklarını ve zaman zaman hastalıkla ilgili olarak yaptıkları tavsiyelerde "kibirli davranıldığını" itiraf etti. Şeyh Ahmed hatalardan ders aldıklarını ve Ağustos ayı sonuna dek Ebola virüsünün ortadan kalkmış olacağını belirtti.

Son Ebola salgınında ölen ilk hasta, 2013 Aralık'ında hayatında kaybeden Gine'nin uzak bir bölgesindeki küçük bir çocuktu.

WHO, bu olaydan ancak 3 ay sonra resmen Ebola salgını olduğunu açıkladı. Salgının küresel düzeyde bir acil durum niteliği taşıdığının açıklanması içinse, 5 ay daha geçmiş, bu sürede 1000 kişi Ebola yüzünden can vermişti.

İlgili haberler