Germanwings uçağının kara kutusu bulundu

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Germanwings havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı, Fransa'da Güney Alpler üzerinde seyir halindeyken 150 yolcu ve mürettebatıyla birlikte düştü.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve uçağın düşüşüne neyin neden olduğu konusunda ipuçları barındırdığı düşünülen kara kutunun bulunduğunu açıkladı.

Germanwings uçağın, düşmeden önce sekiz dakika boyunca irtifa kaybettiğini belirtse de uçağın neden düştüğünün bilinmediğini söylemişti.

'Türk yolcular da vardı'

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande "Muhtemelen kurtulan yok" derken, uçakta Alman ve İspanyol vatandaşlarıyla birlikte 'şüphesiz' Türk yolcuların da bulunduğunu belirtti.

CNN Türk'e uçak kazası hakkında Düsseldorf'tan bilgi veren gazeteci Mesut Zeyrek, havalimanında bekleyen yolcu yakınları arasında Türklerin bulunduğunu, Türkçe konuşan psikologların da destek için görevlendirildiğini söylemişti.

Airbus A320 tipi uçağın Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken düştüğü belirtiliyor.

Telif hakkı Reuters

Daha önce uçakta 148 yolcu ve mürettebat bulunduğu belirtilmişti, ancak Germanwings'ten yapılan açıklamada sayının 150 olduğu bildirildi.

İspanyol Başbakan Yardımcısı ise uçaktaki yolcuların 45'inin İspanyol vatandaşı olduğuna inanıldığını belirtti.

'67 Almanya vatandaşı yolcu var'

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Germanwings yetkilileri, uçakta 67 Almanya vatandaşının bulunduğunu açıkladı.

Yetkililer, uçakta rutin bakımın Lufthansa teknisyenleri tarafından pazartesi günü yapıldığını belirtirken, uçağın pilotunun 10 yıldır Lufthansa ve Germanwings'le uçtuklarını söyledi.

Germanwings'e göre, kaptan pilotun Airbus'la 6 bin saatten uzun uçuş deneyimi var.

Fransız Hava Trafik Kontrol uzmanlarının uçakla temasının 6 bin feet yaklaşık 2 bin metreye alçaldığı sırada kesildiğini söyledi.

Olayla ilgili sorular, uçağın neden normal uçuş yüksekliği olan 38 bin feet'ten (yaklaşık 12 bin metre) 6 bin feet (2 bin metre) kadar irtifa kaybettiği üzerinde yoğunlaşıyor.

Sekiz dakika irtifa kaybetti

Germanwings'in verdiği bilgiye göre, uçak Düsseldorf'a gitmek üzere Barcelona'dan yerel saatle 10:01'de (TSİ 11:01) havalandı.

144 yolcu, 2 bebek ve altı mürettebatı taşıyan uçak, yerel saatle 10:47'de seyir irtifasından ayrılarak alçalmaya başladı.

Uçak sekiz dakika boyunca irtifa kaybetti.

Ardından da uçakla Fransız hava trafik kontrolüyle bağlantısı 10:53'te kesildi ve uçak düştü.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Enkaz 2 bin metrede

Fransa İçişleri Bakanlığı, enkazın denizden 2,000 metre yüksekte olduğunu açıkladı.

Yetkililer, enkazın tespit edildiği noktanın ulaşılması zor bir yerde bulunması nedeniyle arama kurtarma faaliyetlerinin 'çok uzun ve zor olacağını' söylüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya, İspanya ve Fransa'nın derin matemde olduğunu belirterek, kazanın nedenleri konusunda bu üç ülkenin birbirlerine yardımcı olacaklarını vurguladı.

Merkel, yarın olay yerine gideceğini de söyledi.

Uçağın Digne-les-Bains kasabası yakınlarında düştüğü belirtiliyor. Digne-les-Bains, Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki Nice kentinin 100 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Bölgesel Konsey Başkanı Eric Ciotti, arama kurtarma ekiplerinin uçağın düştüğü alana doğru harekete geçtiğini söyledi.

Telif hakkı BBC World Service

Uçaktan imdat sinyali

İspanyol havayolu işletmecisi Aena'nın sözcüsü, Güney Alpler'de düşen Germanwings uçağının Barcelona'dan TSİ 10.55'te havalandığını belirtti.

Fransız haber ajansı AFP ise TSİ 11.47'de uçaktan imdat sinyali geldiği bilgisini geçti.

Germanwings havayolu şirketi, Lufthansa Havayolları'na ait.

Germanwings'in Twitter hesabından yapılan kısa bir açıklamada "Olayla ilgili medyada çıkan haberleri gördük. Ancak şu anda iddiaları doğrulayabilecek durumda değiliz. Net bilgilere ulaştığımız anda medyayı bilgilendireceğiz. Gelişmeler için lütfen internet sitemizi takip edin" dendi.

Telif hakkı Reuters

Lufthansa'nın Twitter hesabından paylaşılan mesajlarda ise "Germanwings'in 4U 9525 sefer sayılı uçağının Barcelona'dan Düsseldorf'a giderken Fransız Alpleri üzerinde kaza yaptığını üzülerek teyit ediyoruz. Airbus A320 tipi yolcu uçağının 144 yolcusu ve 6 mürettebatı bulunuyordu. Yaşananlardan dolayı Lufthansa ve Germanwings'de herkes büyük bir şok içerisinde. Tüm dualarımız yolcu ve mürettebatın yakınlarıyla" ifadeleri kullanıldı.

Airbus sözcüsü ise şirketin konuyu değerlendirdiğini ifade etti.