Germanwings uçağı: Ölenlerden 77'si Alman, 35'i İspanyol

Telif hakkı AP

Fransa'nın güneyinde Alpler'de düşen Germangwings uçağındaki 150 kişiden 77'sinin Almanya, 35'inin de İspanya vatandaşı olduğunu açıkladı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Winkelmann, kazada hayatını kaybedenlerin uyruklarının, bazı kurbanların çifte vatandaş olmaları nedeniyle henüz tam olarak tespit edilemediğini söyledi.

Bu nedenle kazada hayatını kaybeden Türkiye uyrukluların tam sayısının netleşmediği sanılıyor.

Winkelmann, uçakta ayrıca İngiltere, Hollanda, Kolombiya, Japonya, Danimarka, İsrail, Belçika, Arjantin, İran, Venezuela ve ABD uyruklu yolcuların da bulunduğunu söyledi.

Fransa'daki Güney Alpler üzerinde düşen Germanwings şirketine ait yolcu uçağıyla ilgili arama kurtarma çalışmalarına, gece saatlerinde ara verilmesi ardından sabah saatlerinde yeniden başlandı.

Telif hakkı Reuters

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da helikopterle, düşen uçakta can verenleri anmak, enkaz kaldırma ve destek ekipleriyle görüşmek üzere, yakındaki Seynes-les-Alpes'e gitti.

Kara kutu hasar gördü

Barcelona-Düsseldorf seferini yapmakta olan Airbus A320 tipi uçaktaki 150 kişinin tümünün öldüğü açıklanmıştı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve uçağın düşüşüne neyin neden olduğu konusunda ipuçları barındırdığı düşünülen kara kutunun bulunduğunu açıkladı.

Pilot kabinindeki konuşmaları kaydeden ve aslında turuncu renkte olan kara kutu, çarpmanın etkisiyle deforme olmuş halde ama yetkililer, yine de aydınlatıcı bilgi alınabileceği görüşünde.

Germanwings şirketi, uçağın, düşmeden önce 8 dakika boyunca irtifa kaybettiğini belirtmişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise kazada Türkiye vatandaşlığından çıkarılan 50 yaşındaki Muradiye Lohman adında bir kadının hayatını kaybettiğini söyledi.

Yetkililer, uçakta rutin bakımın Lufthansa teknisyenleri tarafından Pazartesi günü yapıldığını belirtirken, uçağın pilotunun 10 yıldır Lufthansa ve Germanwings'le uçtuğunu söyledi.

Germanwings'e göre, kaptan pilotun Airbus'la 6 bin saatten uzun uçuş deneyimi var.

Fransız Hava Trafik Kontrolü uzmanlarının uçakla temasının 6 bin feet'e (yaklaşık 2 bin metre) alçaldığı sırada kesildiğini söyledi.

Olayla ilgili sorular, uçağın normal uçuş yüksekliği olan 38 bin feet'ten (yaklaşık 12 bin metre) neden 6 bin feet (2 bin metre) kadar irtifa kaybettiği üzerinde yoğunlaşıyor.

Sekiz dakika irtifa kaybetti

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı BBC World Service

Germanwings'in verdiği bilgiye göre, uçak Düsseldorf'a gitmek üzere Barcelona'dan yerel saatle 10:01'de (TSİ 11:01) havalandı.

144 yolcu, 2 bebek ve altı mürettebatı taşıyan uçak, yerel saatle 10:47'de seyir irtifasından ayrılarak alçalmaya başladı.

Uçak sekiz dakika boyunca irtifa kaybetti.

Ardından da uçakla Fransız hava trafik kontrolüyle bağlantısı 10:53'te kesildi ve uçak düştü.

Pilotlar boykot etti, Germanwings'in birçok seferi iptal

Berlin'den gazeteci Cem Sey, düşen uçakta bütün bir sınıfın öğrencilerinin iki öğretmenleriyle birlikte yaşamını yitirmesinin Almanya'yı yasa boğduğunu aktarıyor.

Haltern kasabasındaki Joseph König Lisesi'nin 10. sınıfına devam eden 16 öğrenci ve iki kadın öğretmen bir değiş-tokuş programı çerçevesinde bir hafta önce İspanya'ya gitmişti.

Kaza haberi alındıktan sonra lisede derslere ara verildi ve öğrenciler evlerine gönderildi.

Okulun öğrencilerine psikolojik destek verildiği açıklandı.

Haltern Belediye Başkanı Bodo Klimpel bir basın toplantısı düzenleyerek, "bugün Haltern tarihinin en karanlık günü" dedi.

Telif hakkı Reuters

Öte yandan, kazadan sonra Germanwings pilot ve kabin ekiplerinin birçoğunun göreve gelmediği bildirildi.

Bu nedenle Germanwings'in birçok seferi iptal edildi.

Lufthansa basın sözcüsü, kendilerine bağlı ucuz hizmet veren Germanwings'in çalışanlarının işbaşı yapmamasının, kaza yapan uçağın daha bir gün önce Düsseldorf Havaalanı'nda arızalanması ve tamir edilmesiyle ilgili olup olmadığı konusunda bilgileri olmadığını açıkladı.

Sözcü, uçakta bir gün önce tesbit edilen arızanın kazaya neden olmasının mümkün olmadığını ve zaten tamir edildiğini de sözlerine ekledi.

İlgili haberler