Fransa: Yardımcı pilot Germanwings uçağını kasten düşürdü

Telif hakkı Twitter

Marsilya Savcısı Brice Robin, önceki gün Alpler'de 150 kişiyle yere çakılan uçağı yardımcı pilotun bilerek düşürdüğünü söyledi.

Savcı Robin 28 yaşındaki Alman yardımcı pilot Andreas Lubitz'in kokpit kapısını açan kodu girmeyi reddettiğini ve uçağın irtifa kaybetmesini sağlayan düğmeye bastığını söyledi.

Rubin, "Kokpitteki ses kayıtlarına göre kaptan pilot kokpiti terk ettikten sonra yardımcı pilot bir kelime bile söylemiyor. Kokpitte tam bir sessizlik var" dedi.

Savcı Rubin, yardımcı pilotun neden uçağı düşürdüğü hakkında hiçbir belirti olmadığını, onun herhangi bir terör örgütüyle ilişkisi olduğunu gösteren hiçbir bilgiye de rastlanmadığını belirtti.

"Bunun bir terör saldırısı olduğu kuşkusu yaratan hiçbir şey yok" diyen Savcı, olayın bir intihar sayılıp sayılamayacağı yönündeki bir soruya ise "İnsanlar genellikle tek başlarına intihar eder, ben buna intihar demiyorum" yanıtını verdi.

TIKLAYIN - 'YARDIMCI PİLOT LUBITZ OLAY GÜNÜ RAPORLUYDU'

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, yardımcı pilotun geçmişinde herhangi bir "terör eylemine" karışmadığını söyledi.

Düşen uçağın ait olduğu Alman Germanwings Havayolları da, Savcı Rubin'in açıklamalarını "şok edici" olarak nitelendirdi.

'Pilotu tersledi'

Savcı Rubin'in yaptığı açıklamaya göre ise Andreas Lubitz başta kaptan pilotla kibar bir dille konuşuyordu. Ancak kaptan pilot planlanan iniş hakkında bilgi verirken, ona "ters ve kısa" yanıtlar verdi.

Telif hakkı c

Rubin, pilotun dini ya da etnik kökenleri hakkında ayrıntı vermeyi redderek, "Üzerinde durmamız gereken noktanın bu olduğuna inanmıyorum" dedi.

Fransız savcı, yardımcı pilotun uçağın düştüğü sırada hayatta olduğunun tespit edildiğini belirtti. Uçağın enkazından çıkarılan kara kutudaki kayıtların, yolcuların son ana dek ne olduğunu anlamadıkları izlenimi uyandırdığını da ekledi.

TIKLAYIN - KOKPİT KAPILARI NASIL KİLİTLENİR VE AÇILIR?

Rubin, Alman yetkililerden, Andreas Lubitz'le ilgili tüm bilgilerin kendisine verilmesini istedi.

Uçuş geçmişi 630 saat

Andreas Lubitz, Almanya'nın Montabaur kasabasından. Uçuş eğitimini bir planör kulübünde almış.

Kulübün üyelerinden Peter Ruecker, Lubitz'in sıkı bir eğitim sonrası Lufthansa'ya stajyer pilot olarak kabul edildiğini söyledi.

Lubitz'i "sessiz ama cana yakın bir genç erkek" olarak nitelendiren Ruecker, "Germanwings'deki işinden memnundu. Başarılıydı" dedi.

Alman havayolları şirketi Lufthansa da, Lubitz'in eğitimini tamamladıktan hemen sonra, 2013 Eylül'ünde Germanwings havayollarında çalışmaya başladığını ve 630 saatlik uçuş geçmişi olduğunu açıkladı.

TIKLAYIN - PORTRE: ANDREAS LUBITZ

Telif hakkı AP

Kurtulan olmadı

Luftansa'ya ait Germanwings Havayolları'na ait Airbus 320 tipi uçak İspanya'nın Barcelona kentinden Almanya'nın Düsseldorf şehine gidiyordu.

Uçak önceki gün sekiz dakika süren bir inişin ardından düşmüş, 144 yolcu ve altı mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Hayatını kaybedenlerin yakınları ise bugün kaza bölgesine gidiyor.