Çek rehineler İHH'nin arabuluculuğuyla serbest bırakıldı

Telif hakkı n

Pakistan'da, silahlı kişilerce kaçırılan Çek Cumhuriyeti vatandaşı iki öğrenci, iki yıl sonra İnsani Yardım Vakfı'nın girişimleri sonucu kurtarılarak Türkiye'ye getirildi.

Hana Humpalova ve Antonie Chrastecka adlı 26 yaşındaki üniversite öğrencileri kendi kullandıkları bir minibüsle Hindistan’a gitmek üzere Çek Cumhuriyeti’nden yola çıkmışlar, ancak Pakistan’ın Belucistan eyaletinde İslamcı militanlar tarafından kaçırılmışlardı.

Silahlı gruplar, daha sonra rehinelere karşılık Amerika Birleşik Devletlerinde El Kaide örgütüne mensup olduğu iddiasıyla hapiste tutulan Pakistanlı bir kadın doktorun serbest bırakılmasını talep etmişlerdi.

Arka arkaya birkaç kez rehinelerin video mesajlarının yayımlanmasının ardından da görüşmelerde bir mesafe alınamaması üzerine, iki ay kadar önce Çek rehinelerin aileleri Türk İnsanı Yardım Vakfı’nın (İHH) arabuluculuk teklifini kabul etmişlerdi.

Bu görüşmelerin olumlu gelişmesi üzerine rehineler serbest bırakıldı.

Ancak Çek üniversite öğrencilerinin nasıl ve hangi koşullarda serbest bırakıldığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Çeklerin kimler tarafından rehin aldındğı da bugüne kadar bir resmiyet kazanmadı. Hiç bir örgüt Çeklerin rehin alınmasını bugüne kadar resmen üstlenmedi.

Serbest kalan öğrenciler Cumartesi günü Van'a getirildi.