Kerry ABD'ye dönüşü erteledi, İran müzakereleri sürüyor

Telif hakkı AP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Salı günü sonlanacak olan İran nükleer programı müzakerelerinin son turunu uzatarak İsviçre'nin Lozan kentinde kaldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kerry'nin İsviçe'de kalıp görüşmelere devam edeceği ifade edildi.

ABD'li yetkililer, görüşmelerde yer alan tüm tarafların anlaşmaya varmak için "adım adım bir yaklaşım" geliştirmek konusunda anlaştığını, ancak halen halledilmeis gereken bazı konular olduğunu söyledi.

Halen masada yer alan iki temel konu ise İran'a uygulanan yaptırımların nasıl kaldırılacağı ve anlaşmaya varıldıktan sonraki yıllarda neler olacağı. Buna, İran'ın nükleer araştırma ve geliştirme yapma kapasitesinin ne olacağı da dahil.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi temsilcisi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya'dan oluşan ve kısaca P5+1 olarak adlandırılan grup, İran'ın nükleer programının kontrol altına alınması karşılığında Tahran'a uygulanan yaptırımları azaltmayı öngören bir plan üzerinde çalışıyor.

Müzakereler başlarken 31 Mart 2015 tarihi anlaşmanın ana hatlarını belirleyebilmek için koyulan son tarih olmuştu.

Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları Frank-Walter Steinmeier ile Laurent Fabius da Kazakistan'a yapmayı planladıkları bir geziyi iptal ederek Lozan'da kaldı. İngiltere ve Çin Dışişleri bakanları da görüşmelere devam ediyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Lozan'da.

Rusya'nın da son görüşme turları için bugün İsviçre'de olması bekleniyor.

Müzakereleri Lozan'da takip eden BBC diplomasi muhabiri Lyse Doucet, tarafların anlaşmaya daha önce hiç olmadığı kadar yaklaştığını ifade etse de "Ancak hâlâ ortada bir anlaşma yok ve kimse uzlaşmanın garanti olduğunu söyleyemiyor" diyor.

Dışişleri bakanlarının ve diğer yetkililerin bir toplantıdan diğerine koşturduklarını anlatan muhabirimiz, son dönemeçte tartışılanların teknik nükleer kapasite konularındansa siyasi tavizler olduğunu da aktarıyor.

İlgili haberler