Elektrik kesintisi: Türkiye bir gün elektrik alamadı

Telif hakkı AFP

Türkiye güne İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon ve Diyarbakır dahil olmak üzere onlarca ildeki elektrik kesintisiyle başladı. Onlarca ili kapsayan bu kesintinin iletim hatlarındaki bir arızadan kaynaklandığı söylense de bu arızanın kaynağına ilişkin detaylı bir açıklama yapılmadı.

TSİ 19:38 itibariyle bazı illere elektrik hala verilemezken Meclis Genel Kurul’unda muhalefet partilerinden milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TSİ 20:00’ye kadar sorunun yaşandığı her yere elektriğin verileceğini söyledi.

Kesinti nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir’de metro ve tramvay seferleri yapılamadı, İstanbul’da Marmaray çalışmadı, ulaşımda aksamalar yaşandı.

Enerji Bakanlığında kriz masası kurulurken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine kesintilere neden olan her ihtimalin araştırıldığını söyledi ve terör saldırısı ihtimalini yadsımadı.

Davutoğlu, "Elektrik arzında hiçbir problem, sıkıntı yok, aksine bu saatler elektrik tüketiminin az olduğu bir saat. Dolayısıyla enerji arzında bir sıkıntı yok. İletim hatlarında olabilecek sıkıntılar konusunda da inceleme devam ediyor" dedi.

Günlük hayatta aksamalara yol açan kesintiler nedeniyle baz istasyonlarının çalışmaması sonucu günün ilerleyen saatlerinde 3G internet servislerinde de sorunlar, aksamalar yaşandı.

Sosyal medyada ise günün önemli bir bölümünde bu kesintiler konuşuldu. Kimileri bunu hükümet tarafının “paralel yapı” olarak adlandırdığı Gülen Cemaati’nin yapmış olabileceğine ilişkin şüphelerini dile getirirken, kimileri de AKP nükleer santral projeleri için kamuoyu oluşturmaya çalışmakla suçladı.

Sorumlu özelleştirme mi?

TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) yetkilileri kesintinin elektrik hatlarında sabah saatlerinde yaşanan sorun nedeniyle kaynaklandığını söyledi ancak sorunun ne olduğuna ilişkin detaylı bir açıklama yapılmadı.

Elektrik Mühendisleri Odası eski Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaner ise BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, özelleştirmeleri sorumlu tuttu.

Ulusaner, “Özelleştirmelerden sonra farklı elektrik iletim firmaları farklı saatler için farklı fiyat veriyor. Sistemde senkron kayması yaşanınca da domino etkisi gibi iletim hatları kesilebiliyor. Özelleştirmelerden sonra sistemi toparlayamadılar" dedi.

Ulusaner bundan 9 yıl önce de benzer bir olay yaşandığını ve Ege, Marmara ile Antalya’ya kadar uzanan bir bölgeye 11 saat elektrik verilemediğini hatırlattı.

Ancak Enerji Bakanı Yıldız, daha öncekilerden daha geniş alanda bir kesintiye “çok sık” rastlamadıklarını söyledi.

İlgili haberler