Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: IŞİD en az 30 sivili öldürdü

Telif hakkı Getty

IŞİD militanlarının Suriye'nin Hama vilayetinde bulunan ve Beşar Esad güçlerinin kontrolü altındaki bir köye saldırı düzenleyerek ikisi çocuk 30'dan fazla sivili öldürdükleri bildiriliyor.

Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdül Rahman, "IŞİD'in Mabuce köyünde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 37 sivili yakarak, başlarını keserek ve üzerilerine ateş açarak öldürdüğünü" söyledi.

Mabuce köyü nüfusunun çoğunlukla Alevi ve İsmaili olduğu bildiriliyor.

Reuters ajansına konuşan Suriyeli bir askeri kaynak da cihatçıların sivilleri öldürdüğünü doğruladı ancak sayı veremeyeceğini söyledi.

Bu kaynak ordu birliklerinin köyde hakimiyeti yeniden ele geçirmekte olduğunu da öne sürdü.

Suriye devlet televizyonu ise "köye yönelik terör saldırısını hükümet güçlerinin engellediğini" bildirdi; baskında 44 kişinin öldürüldüğünü, 21 kişinin yaralandığını belirtti.

Mabuce köyü, hükümet güçleri için orta kesimlerdeki Humus eyaleti ile kuzeydeki Halep arasındaki tek bağlantı olan karayolunun yakınında yer alıyor.

IŞİD daha önce de bu karayolunu kesmeye çalışmıştı. Mart ayında IŞİD söz konusu yolu kontrol altına almaya çalışırken bölgedeki Suriye ordusundan 83 askeri öldürmüştü.

İdlib'e hava saldırısı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, son 48 saatte İdlib kentinde ise hükümet güçlerinin hava saldırısında en az 32 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Cenevre'de açıklama yapan BM insan hakları yetkilisi, İdlib'deki insanların durumundan büyük kaygı duyulduğunu söyledi.