Kenya: 'Üniversite baskınında ölenlerin sayısı 147’ye çıktı'

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Kenyalı yetkililer, Garissa Üniversitesi'ni basan Eş Şebab örgütü militanlarının öldürdüğü rehine sayısının 147’ye çıktığını söyledi.

Yetkililer üniversite kampüsünde gerçekleştirilen operasyonun sona erdiğini ve dört saldırganın öldürüldüğünü de ekledi.

Hayatta kalan öğrenciler tahliye ediliyor.

Olayda dokuz öğrencisinin de ağır yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Telif hakkı AP

Saldırı sonrası Kenya'nn bazı bölgelerinde akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Eş Şebab BBC'ye yaptığı açıklamada, "Garissa Üniversitesi'ni çok sayıda Müslüman olmayan öğrenci bulunması nedeniyle hedef aldığını" vurgulamıştı.

El Kaide bağlantılı örgütünün sözcüsü Şeyh Ali Mohamud Rage de Fransız haber ajansı AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, "Kenya Somali ile savaş içinde. Bizim insanlarımız hala orada, çarpışıyor. Görevleri, Şebab'a karşı olanları öldürmek" demişti.

Garissa Üniversitesi, Kenya'nın kuzeydoğusunda Somali sınırı yakınlarında.

'Öğrencilere dinlerini sordular'

Üniversite öğrencilerinden biri, silahlı şahısların tek tek kapıları açıp içerdekilere Müslüman mı, Hristiyan mı olduklarını sorduğunu; Hristiyanların hemen orada vurulduğunu anlattı.

Telif hakkı AP

Olayın başlangıcını anlatan Garissa'daki Kenya Kızılhaç Örgütü sözcüsü Anolda Shiumev, "Silahlı saldırı bu sabah saat 5 civarında başladı. Üniversitenin kapısına el bombası atıldı. Saldırganlar kız öğrencilerin kaldığı yurda girerek kontrolü ele geçirdi. Daha sonra yakındaki Kenya Savunma Kuvvetleri üssünden birlikler müdahale etti ve yerleşke tamamen kapatıldı." dedi.

Somali'deki Eş Şebab örgütü militanlarının sık sık Kenya'yı hedef aldıkları biliniyor. Garissa ve diğer sınır bölgeleri de saldırılara hedef oluyor.